12 czerwca 2024
Metody i zabiegi

Keratynowe prostowanie włosów – czy to zdrowy zabieg?

Keratynowe prostowanie włosów to popularna metoda stylizacji, która ma na celu wygładzenie i zmiękczenie włosów. Proces ten polega na aplikacji specjalnego preparatu zawierającego keratynę, która jest naturalnym składnikiem włosa. Podczas zabiegu keratyna wnika głęboko w strukturę włosa, wypełniając ubytki i uszkodzenia, co prowadzi do wygładzenia i zmiękczenia włosów. Efekt ten utrzymuje się przez kilka miesięcy, w zależności od rodzaju włosów i codziennej pielęgnacji. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym zabiegu? Zapraszamy do lektury!

Czym jest keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów – „co to?”, zastanawiała się nieraz pewnie niejedna z pań. Keratynowe prostowanie włosów to innowacyjna metoda stylizacji, która ma na celu wygładzenie i ujarzmienie włosów. Proces ten polega na zastosowaniu specjalnego preparatu zawierającego keratynę – białko, które stanowi główny składnik włosa.

Podczas zabiegu, preparat z keratyną jest nakładany na włosy, a następnie dokładnie wchłaniany przez strukturę włosa za pomocą ciepła generowanego przez prostownicę lub suszarkę do włosów. Keratyna wypełnia ubytki i uszkodzenia w strukturze włosa, wygładzając go od wewnątrz. Proces ten prowadzi do redukcji puszenia się włosów, zmiękczenia ich i nadania im zdrowego blasku.

Keratyna odgrywa kluczową rolę w strukturze włosa, stanowiąc główne białko budulcowe włosów. Jest to złożony polimer aminokwasowy, który nadaje włosom wytrzymałość, elastyczność i odporność na uszkodzenia. Działa w strukturze włosa na kilku poziomach:

 • w warstwie zewnętrznej (kutikuli): Kutikula to zewnętrzna warstwa włosa, składająca się z licznych, nachodzących na siebie łusek. Keratyna wypełnia przestrzenie między łuskami, tworząc gładką powierzchnię włosa. Dzięki temu włosy stają się bardziej gładkie i błyszczące, a także mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych.
 • w korze włosa: Kora włosa zawiera włókna keratynowe, które nadają włosom wytrzymałość i elastyczność. Keratyna wypełnia ubytki w strukturze włosa, wzmacniając go i zapobiegając łamliwości.
 • w rdzeniu włosa: Rdzeń włosa zawiera bardziej zróżnicowane struktury białkowe, w tym również keratynę. Keratyna pomaga w utrzymaniu integralności strukturalnej włosa oraz zapewnia jego elastyczność.

Dla kogo jest przeznaczony zabieg?

Prostowanie włosów keratynowe może być skuteczne dla wielu różnych typów włosów, jednak istnieją pewne cechy, które sprawiają, że niektóre typy włosów są bardziej podatne na ten rodzaj zabiegu niż inne. Zabieg ten można przeprowadzić na każdym rodzaju włosów, jednakże istnieją typy włosów, gdzie wygładzanie ich będzie zdecydowanie bardziej wskazane. A są to:

 • włosy kręcone i falowane: włosy kręcone lub falowane często są bardziej podatne na puszenie się i trudniejsze w ujarzmieniu. Keratynowe prostowanie może pomóc w wygładzeniu tych tekstur, nadając im gładkość i pozwalając przejąć nad nimi kontrolę,
 • włosy grube: włosy o grubszym włóknie często są bardziej podatne na trudności w ujarzmieniu i mogą wydawać się szorstkie w dotyku. Keratynowe prostowanie może pomóc w wygładzeniu i zmiękczeniu tych włosów, nadając im bardziej jedwabistą teksturę,
 • włosy puszące się, z uszkodzeniami, o trudnej do ułożenia strukturze: keratyna może pomóc w wypełnieniu ubytków w strukturze włosa, wzmacniając go i zapewniając bardziej zdrowy wygląd.

Jeśli więc posiadasz włosy o opisanych wyżej cechach, warto zdecydować się na keratynowe prostowanie włosów. Efekty mogą Cię zaskoczyć bardzo pozytywnie! Warto jednak pamiętać, że każdy rodzaj włosów jest inny, dlatego przed przystąpieniem do keratynowego prostowania zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, który oceni stan włosów i zaleci odpowiednie zabiegi.

Przebieg zabiegu keratynowego prostowania włosów

Zabieg keratynowego prostowania włosów jest stosunkowo prosty, ale wymaga precyzji i odpowiedniej wiedzy na temat procesu. Keratynowe prostowanie włosów krok po kroku wygląda następująco:

 • przygotowanie włosów: pierwszym krokiem jest dokładne umycie włosów szamponem oczyszczającym, który otwiera łuski włosa i usuwa wszelkie pozostałości produktów do stylizacji oraz zanieczyszczenia.
 • suszenie włosów: po umyciu włosy są delikatnie osuszane ręcznikiem, aby pozbyć się nadmiaru wody. Następnie włosy są suszone za pomocą suszarki do około 70-80% suchości.
 • aplikacja preparatu z keratyną: Przy użyciu pędzla lub aplikatora, preparat zawierający keratynę jest równomiernie nakładany na włosy, rozpoczynając od nasady i kończąc na końcach. Ważne jest, aby zapewnić równomierne pokrycie wszystkich włosów, aby osiągnąć jednolity efekt.
 • wchłanianie keratyny: Po nałożeniu preparatu, pozostajemy z nim na włosach przez wyznaczony czas. Czas ten może się różnić w zależności od użytego produktu i stanu włosów, ale zazwyczaj wynosi od 20 do 40 minut.
 • prostowanie włosów: Po wchłonięciu keratyny, włosy są prostowane za pomocą prostownicy o wysokiej temperaturze. Ciepło aktywuje keratynę, co pomaga w wypełnieniu ubytków w strukturze włosa i uzyskaniu gładkiego efektu. Każda sekcja włosów jest prostowana kilkakrotnie, aż do osiągnięcia pożądanego efektu.
 • końcowa pielęgnacja i stylizacja: Po zakończeniu prostowania, włosy są dokładnie płukane, aby usunąć nadmiar produktu. Następnie są one delikatnie osuszane i stylizowane zgodnie z preferencjami klienta.

Keratynowe prostowanie włosów – ile trwa? Zabieg trwa średnio 2 – 3 godziny (czas trwania uzależniony jest od rodzaju włosów i ich długości). Częstotliwość powtarzania zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Efekty jednorazowego prostowania utrzymują się na włosach średnio przez 10 tygodni.

Efekty keratynowego prostowania

Efekty keratynowego prostowania włosów mogą być różnorodne, ale ogólnie obejmują wiele pozytywnych zmian w wyglądzie i kondycji włosów. Keratynowe prostowanie wygładza włosy od wewnątrz, wypełniając ubytki i uszkodzenia w strukturze włosa. Efekt ten sprawia, że włosy stają się bardziej gładkie w dotyku i miękkie, co ułatwia ich stylizację i ułożenie. Włosy po zabiegu keratynowego prostowania mają tendencję do mniejszego puszenia się, co sprawia, że są one łatwiejsze w ułożeniu, zwłaszcza w warunkach, gdy na zewnątrz jest wilgotno. Keratyna nadaje włosom zdrowy blask, co sprawia, że wyglądają one bardziej lśniąco i atrakcyjnie. Efekt ten może być szczególnie widoczny u osób z włosami matowymi lub szorstkimi.

Zalety i wady keratynowego prostowania

Keratynowe prostowanie włosów ma wiele zalet, ale również pewne wady, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wykonaniu tego zabiegu.

Zalety:

 • gładkie i miękkie w dotyku włosy,
 • lśniące, proste pasma,
 • zdrowy wygląd,
 • długotrwała stylizacja.

Wady:

 • dość wysoka cena,
 • konieczność powtarzania zabiegu,
 • możliwe reakcje alergiczne.

Przed przystąpieniem do keratynowego prostowania warto zawsze skonsultować się z profesjonalistą – dobrym fryzjerem lub trychologiem, który oceni stan włosów i doradzi najlepszą opcję, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby danych włosów.

Czy keratynowe prostowanie szkodzi włosom?

Keratynowe prostowanie włosów – czy niszczy włosy? Keratynowe prostowanie włosów jest stosunkowo łagodną metodą stylizacji, ale jak każdy zabieg chemiczny, może potencjalnie wywołać pewne skutki uboczne i negatywne efekty, szczególnie jeśli nie jest przeprowadzane odpowiednio lub stosowane z nadmiarem. Jeśli zabieg keratynowego prostowania jest przeprowadzony nieprawidłowo lub zbyt agresywnie, może prowadzić do uszkodzenia struktury włosa, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania. Nadmierne stosowanie zabiegów z keratyną oraz częste poddawanie włosów wysokiej temperaturze może prowadzić do przesuszenia włosów, co sprawia, że stają się one łamliwe i matowe. Niektóre osoby mogą być uczulone na składniki używane w keratynowych produktach do prostowania włosów, co może prowadzić do reakcji alergicznych, takich jak swędzenie, zaczerwienienie skóry głowy czy wysypka.

Dlatego zawsze wybieraj specjalistyczne gabinety, w których w sposób bezpieczny poddasz się podobnym zabiegom. Warto prześledzić opinie ekspertów i trychologów, by mieć pełną wiedzę na temat keratynowego prostowania włosów.

Domowe sposoby na prostowanie włosów

Prostowanie włosów w domu może być wykonywane przy użyciu różnych metod i narzędzi. Warto jednak pamiętać, że żadna z tych metod nie zapewni trwałego efektu prostych włosów, a także nie jest to zalecane dla osób z włosami uszkodzonymi lub przesuszonymi. Włosy można prostować prostownicą lub okrągłą szczotką i suszarką. Można także stosować domowe maseczki wygładzające. Można ją przygotować m.in. z oleju kokosowego, łyżki naturalnego jogurtu oraz awokado.

Pielęgnacja włosów po zabiegu

Po zabiegu keratynowego prostowania ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów, aby utrzymać efekt i zapewnić im zdrowy wygląd. Po zabiegu keratynowego prostowania zaleca się unikanie mycia włosów przez około 72 godziny, aby umożliwić keratynie w pełni wniknąć w strukturę włosa. Staraj się również unikać spinania włosów gumkami do włosów lub klipsami przez pierwsze dni po zabiegu. Wybieraj delikatne szampony i odżywki, które nie zawierają silikonów ani siarczanów, ponieważ mogą one osłabić efekt keratynowego prostowania. Szukaj produktów, które są przeznaczone do włosów z keratyną lub przeznaczonych specjalnie dla włosów prostowanych.

Keratynowe prostowanie a ciąża i karmienie piersią

Czy istnie jakieś przeciwwskazanie kreatynowego prostowania włosów w ciąży? W okresie ciąży i karmienia piersią ważne jest, aby zachować ostrożność w stosowaniu wszelkich chemicznych produktów do pielęgnacji, ponieważ niektóre składniki mogą przenikać przez skórę i potencjalnie wpływać na rozwijające się dziecko. Podczas ciąży i karmienia piersią, eksperci zalecają ograniczenie ekspozycji na substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia dziecka. Opisaliśmy więc na czym polega keratynowe prostowanie włosów oraz jakie efekty pozwala uzyskać na włosach. Zanim zdecydujesz się na zabieg, warto skonsultować się z fryzjerem lub trychologiem i omówić własne preferencje, zbadać stan włosów oraz możliwości wykonania zabiegu na danych włosach. Dla niektórych osób może to być skuteczna metoda uzyskania gładkich i prostych włosów, podczas gdy dla innych może być to niepotrzebne ryzyko i wydatek. Najwłaściwszy sposób pielęgnacji Twoich włosów, podpowie Ci zawsze specjalista trycholog.