Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe

Rekomendowane działania:

  • pielęgnacja trychologiczna
  • infuzja tlenowa
  • karboksyterapia
  • mezoterapia mikroigłowa
  • mezoterapia witaminowa
  • osocze bogatopłytkowe

Łysienie telogenowe – co to?

Łysienie telogenowe to jedna z najczęstszych przyczyn wyraźnego przerzedzania się włosów. Ten typ łysienia związany jest ze skróceniem się fazy wzrostu włosa. Łysienie telogenowe dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Niestety problem łysienia telogenowego jest wymagający, a sama walka z nim wiąże się z długotrwałym procesem. Łysienie tego typu jest bezpośrednio powiązane z cyklem życia włosa.
Włosy przechodzą przez trzy fazy wzrostu: anagen, katagen i telogen. Normalny, zdrowy cykl wzrostu włosa jest asynchroniczny, a więc nowe, młode włosy pojawiają się na naszych głowach regularnie, w miarę równych odstępach czasu. Asynchroniczność wzrostu włosa sprawia, iż w przypadku zdrowo zachodzących procesów nie doświadczamy regularnych wyłysień. Problem pojawia się wówczas, gdy cykl życia włosa zostaje w jakiś sposób zaburzony.

Łysienie telogenowe – przyczyny

Telogen to ostatnia z faz cyklu życia włosów. Jest to okres spoczynku mieszka włosowego. Faza telogenu jednorazowo obejmować powinna maksymalnie do 15% wszystkich włosów. Gdy włosów w fazie telogenu jest więcej, można mówić o problemie łysienia telogenowego.
Łysienie telogenowe spowodowane jest najczęściej czynnikami zewnętrznymi (np. działanie składników chemicznych w farbach do włosów), a także stresem, problemami hormonalnymi, częstymi stanami gorączkowymi oraz niedoborami składników odżywczych w diecie. Na powstanie łysienia telogenowego mają często wpływ restrykcyjne diety odchudzające oraz choroby przebiegające ze stanem zapalnym. Na szczęście jest to problem odwracalny, o ile pacjent zwróci się po profesjonalną pomoc do naszych gabinetów.

Łysienie telogenowe – czy włosy odrosną?

By dobrze zdiagnozować łysienie telogenowe niezbędny jest wywiad trychologiczny oraz wykonanie badań laboratoryjnych jak morfologia krwi z rozmazem, poziom ferrytyny, poziom żelaza oraz poziom hormonów tarczycowych. Łysienie telogenowe jest dość charakterystyczne objawowo – otóż cechuje je równomierne przerzedzanie się włosów na całej głowie. Trycholodzy wyróżniają również tzw. łysienie telogenowe ostre. To jeden z typów łysienia telogenowego, dla którego cechami charakterystycznymi są nagłe i intensywne przerzedzenia włosów mające charakter rozlany. Poza łysieniem o charakterze ostrym, wyróżniamy też łysienie telogenowe przewlekłe. W jego przypadku proces wypadania włosów trwa nawet do 6 – 8 miesięcy.

Kuracje na wyeliminowanie wypadania włosów

W naszym gabinecie oferujemy różnorakie kuracje, które są w stanie wyeliminować wypadanie włosów. Zabiegi te są zawsze dobierane indywidualnie, zgodnie z nasileniem problemu, określeniem czynnika jaki go wywołał i oczekiwanymi efektami ze strony pacjenta. W przypadku łysienia telogenowego, leczenie i kuracje warto rozpocząć od razu po dostrzeżeniu problemu. Efekty kuracji widoczne są najwcześniej po upływie 3 miesięcy.
Najczęściej dobieranymi zabiegami, pomagającymi leczyć łysienie telogenowe są: infuzja tlenowa, mezoterapia skóry głowy, karboksyterapia oraz laseroterapia.

W leczeniu łysienia telogenowego bardzo istotna jest także odpowiednia pielęgnacja włosów. Podczas konsultacji trychologicznej pacjent pozna wszelkie sposoby, jak o włosy dbać w sposób delikatny, a jednocześnie skuteczny. Omówione zostaną również kwestie zdrowej diety. By zahamować ten typ łysienia, niezbędnym jest dbać o zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy z grupy B, witaminę D3, A, cynk, żelazo, etc.

Podsumowując, łysienie telogenowe jest stanem, który prowadzi do nagłego wypadania włosów na skutek różnych czynników stresogennych i pokrewnych. Diagnoza i leczenie wymagają zaangażowania, systematyczności i cierpliwości ze strony pacjenta ale zazwyczaj stan ten jest przejściowy i włosy mogą powrócić do normalnego wzrostu po usunięciu czynnika wywołującego. Nie warto więc poddawać się rezygnacji. Nowoczesne metody stymulacji i najlepsze preparaty pozwolą pacjentowi znów cieszyć się piękną, gęstą i przede wszystkim zdrową fryzurą.