22 maja 2024
Metody i zabiegi

Jak uratować kruszące się włosy?

Gdy włosy stają się wyraźnie słabe, zaczynają być łamliwe, kruszyć się, a nawet wypadać. Taka kiepska kondycja włosów może mieć bardzo wiele przyczyn, które warto poznać, by odpowiednio je wyeliminować. Kruche włosy potrafią być utrapieniem, ponieważ razem z kruszeniem się końcówek, włosy często są szorstkie, matowe, zupełnie bez życia. Dlaczego włosy stają się kruche i czy istnieją sposoby, by je wzmocnić i sprawić, by znów stały się w pełni witalne?

Rozpoznanie przyczyn kruszenia się włosów

Kruszące się włosy mogą się takie stać z różnych powodów. Do najczęściej występujących zaliczymy te związane z genetyką oraz z nieodpowiednią pielęgnacją. Genetyka i wszelkie uwarunkowania z nią związane wyraźnie odbija się na włosach. Jeśli zauważamy, iż wyraźnie kruszą nam się włosy, a nasi przodkowie mieli np. problemy z łysieniem, możemy doszukiwać się podobnych problemów u siebie. W takich przypadkach warto sięgnąć po radę specjalisty – trychologa lub dermatologa. Przyczyną kruchości włosów mogą być także choroby skóry głowy – chociażby łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), które również może mieć podłoże genetyczne.

Częstym powodem kruszenia się włosów jest ich wyraźne przesuszenie na skutek poddawania ich agresywnym zabiegom chemicznym. Jeśli często rozjaśniasz włosy, poddajesz je ondulacji czy koloryzacjom, bardzo możliwym jest, iż w pewnym momencie zaczną się one łamać, kruszyć, tracić blask i wyraźnie osłabiać.

Podobnie dzieje się w przypadku zbyt częstych zabiegów stylizacyjnych, zwłaszcza tych wykonywanych lokówkami czy prostownicą. Codzienne suszenie włosów gorącym nawiewem suszarki także działa na pasma destrukcyjnie – pozbywa je wody, osłabia, a w rezultacie powoduje kruchość łodygi włosa.

Nieodpowiednia, uboga w składniki odżywcze dieta i wszelkie braki żywieniowe to kolejny powód kruchości i łamliwości włosów. Dla włosów niezwykle istotna jest dobrze zbilansowana dieta. Jeśli brakuje w niej witamin z grupy B oraz witamin A i E, a także cynku, żelaza, miedzi czy krzemu, kondycja włosów wyraźnie podupada i zaczynamy mieć problemy z włosami.

Chcąc cieszyć się piękną, zdrową i zadbaną fryzurą, ważnym jest także unikanie stresu, silnych przeżyć i podobnych czynników. Wszelkie problemy emocjonalne to kolejna z przyczyn, z powodu której włosy mogą stać się kruche i zacząć wypadać.

Przyczyny przeproteinowania

Samo proteinowanie włosów jest dla nich korzystne, a wręcz konieczne, jeśli chcemy się cieszyć zdrowymi kosmykami. Proteiny uzupełniają wszelkie ubytki w strukturze włosa, sprawiają, że włosy stają się sprężyste oraz elastyczne. Wielkocząsteczkowe proteiny świetnie nabłyszczają włosy, wygładzają je oraz tworzą na ich powierzchni film chroniący włosy przed uszkodzeniami. Widać więc, iż proteinowanie włosów jest ważne, problemem jednak staje się zbyt duża ilość protein w codziennej pielęgnacji.

Przyczyną przeproteinowania włosów jest stosowanie nadmiernej ilości kosmetyków z tymi właśnie składnikami. Jeśli na co dzień stosujesz szampony, odżywki i maski proteinowe, Twoje włosy na pewno będą przeproteinowane, a więc mogą stać się matowe, szorstkie, bardzo trudne w stylizacji. Ważna jest więc tzw. równowaga PEH, a więc stosowanie naprzemiennie kosmetyków proteinowych wraz z emolientami oraz humektantami.

Najłatwiej jest przeproteinować włosy wysokoporowate, a więc te z najmocniej odchylonymi łuskami. Dzieje się tak dlatego, iż włos z odchylonymi łuskami bardzo łatwo „wpuszcza” proteiny do swojego wnętrza, a te odbudowują jego strukturę, lecz jednocześnie zabierają z niego wilgoć. Efektem jest fryzura wysuszona, spuszona i trudna do rozczesania.

Przeproteinowanie włosów może także nastąpić na skutek dobieranie nieodpowiednich kosmetyków dla danego typu włosa oraz na skutek poddawania włosów zbyt częstym zabiegom termicznym oraz chemicznym (np. prostowanie, trwała ondulacja, etc.).

Odpowiednia pielęgnacja

Dobra pielęgnacja włosów to podstawa, jeśli zamierzasz wyeliminować problem ich kruchości. Kruche włosy to włosy przede wszystkim suche, a więc podstawą będzie ich zregenerowanie, odżywienie i nawilżenie.

Słabe, kruche i łamliwe włosy warto pielęgnować i myć przy użyciu delikatnych, łagodnych kosmetyków. Do mycia suchych i zniszczonych włosów używaj szamponów, które nie zawierają drażniących siarczanów i parabenów. Osłabionym i kruchym włosom nie służą także oleje mineralne, parafina, sole, sztuczne barwniki. Warto więc wybierać szampony łagodne i naturalne, których receptury oparte są np. na wyciągach roślinnych i naturalnych olejkach. Myjąc włosy należy także pamiętać, by nie myć ich zbyt gorącą wodą, co dodatkowo może pogłębić zniszczenia w strukturze pasm.

Dbając o suche włosy ważnym jest, by regularnie je nawilżać i odbudowywać za pomocą masek oraz odżywek. Odżywki bez spłukiwania lub do spłukiwania warto stosować nawet po każdym myciu, maski zaś 2 razy w tygodniu. Tego typu kosmetyki powinny być bogate w proteiny, keratynę, kolagen, dobrze też jeśli zawierają naturalne olejki jak np. olej joboba, olej arganowy, olej z awokado, etc. Suche i zniszczone włosy lubią także takie olejki w kosmetykach jak olej z ogórecznika, z pestek winogron, z róży, z wiesiołka i podobne.

Po umyciu i pielęgnacji włosów maską lub odżywką, nigdy nie susz ich przez pocieranie ręcznikiem. Włosy dobrze jest jedynie odsączyć z nadmiaru wody za pomocą bawełnianego ręcznika lub zwykłej, flanelowej pieluszki. Jeśli używasz suszarki, susz włosy chłodniejszym nawiewem powietrza.

Zmiana nawyków stylizacyjnych

Osłabione i suche włosy z tendencją do kruszenia się źle znoszą stylizację. Problem może się jedynie pogłębiać, jeśli przywykłaś do codziennego używania lokówki, prostownicy czy suszarki. Koniecznym jest, by ograniczyć użycie nagrzewających się sprzętów stylizacyjnych – nie stylizuj nimi włosów codziennie, rób to rzadziej, a najlepiej daj włosom odpocząć od tego całkowicie. Jeśli używasz suszarki, lokówki lub prostownicy, ich użycie zawsze poprzedzaj nałożeniem na pasma włosów kosmetyku stanowiącego termoochronę. Kosmetyki termoochronne sprawiają, iż włosy stają się odporniejsze na działanie wysokiej temperatury.

Jeśli Twoje włosy są łamliwe, kruche i słabe, nie czesz je w ciasne koki czy kucyki, co osłabi je jeszcze bardziej.

Dieta wspomagająca zdrowie włosów

O włosy należy dbać także od wewnątrz, a więc przez zdrowe nawyki żywieniowe. Włosom potrzeba konkretnych składników odżywczych, które sprawią, iż będą one zdrowe, piękne i witalne. W zdrowym żywieniu trzeba się skupić przede wszystkim na witaminach oraz minerałach. W spożywanych produktach nie może zabraknąć witamin z grupy B (głównie biotyny), cynku, miedzi, żelaza, a także witamin A, E i C. Podstawą zdrowej diety dla włosów i urody jest spożywanie wysokiej jakości białka oraz zdrowych tłuszczy. W codziennej diecie stawiaj na chude mięso (drób, ryby), na nabiał, rośliny strączkowe, jaja i zielone rośliny liściaste (szpinak, sałaty, etc.). Zdrowe tłuszcze znajdziesz w orzechach, olejach, tłustych rybach, w awokado.

Czy sięgać po suplementy? Jeśli dobrze komponujesz posiłki, sięganie po dodatkowe suplementy nie będzie konieczne. Jeśli chcesz sięgnąć po suplementy, warto skonsultować to z trychologiem, by wybrać efektywnie działający produkt. Suplementy wspomagające włosy mogą być oparte np. na wyciągu ze skrzypu polnego, na oleju z wiesiołka, mogą zawierać dodatek tranu, etc.

Naturalne metody na wzmocnienie włosów

Poza dbałością o zbilansowaną dietę, możemy zadbać o wzmocnienie i regenerację włosów dzięki domowym sposobom. Jednym ze skutecznych sposobów jest np. olejowanie włosów. Dobre, bogate oleje uzupełniają uszkodzoną strukturę włosów, a dodatkowo nadają im blask i elastyczność. W domu możesz olejować włosy np. olejkiem joboba, olejkiem arganowym, kokosowym lub jakimkolwiek innym, dostosowanym do porowatości włosów. Olejki podnoszą poziom nawilżenia włosów, mogą działać także korzystnie na skórę głowy łagodząc podrażnienia i świąd.

W domu możesz wykonać także odżywcze i regenerujące maski z produktów, jakie na pewno masz w swojej kuchni. Na włosy dobrze działa miód, jaja, awokado lub aloes. Przykładową maseczkę odżywczą możesz zrobić z połówki miękkiego, dojrzałego awokado, połówki banana, łyżki płynnego miodu i dwóch łyżek octu jabłkowego. Składniki dobrze wymieszaj, rozprowadź na włosach i pozostaw na kilka kwadransów po czym dokładnie zmyj.

Zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy. Zdrowa skóra to skóra odżywiona i dotleniona. Dbaj o wykonywanie codziennego masażu skóry głowy – pobudzisz tym samym mikrokrążenie krwi, dotlenisz cebulki włosa i „zachęcisz” włosy do zdrowego, intensywnego wzrostu.

Kiedy warto udać się do specjalisty?

Problemy z hormonami lub poważniejsze choroby (np. zaawansowane formy łupieżu) także mogą prowadzić do kruszenia się włosów. Takie problemy zawsze konsultuj ze specjalistą trychologiem. Warto umówić się na konsultację, na której specjalista przeprowadzi dokładny wywiad trychologiczny i spojrzy na skórę głowy oraz włosy przez mikrokamerę. To sposób na postawienie diagnozy i wdrożenie działań, jakie mogą pomóc w walce z problemem słabych, wypadających włosów.

Kruche, łamliwe, słabe włosy wymagają podjęcia kroków, które będą miały na celu je odżywić i wzmocnić. Warto działać szybko, by pielęgnacja okazała się skuteczna. Bardzo istotnym jest regularność w podejściu do pielęgnacji włosów i „wsłuchanie” się ich indywidualne potrzeby. Jeśli posiadasz własne sprawdzone sposoby na pozbycie się problemu kruszących się włosów, podziel się nimi w komentarzu poniżej lub w naszych mediach społecznościowych!