Farbowanie włosów
3 czerwca 2024
Metody i zabiegi

Czy farbowanie włosów jest szkodliwe i powoduje łysienie? Odpowiadamy!

Farbowanie włosów może być szkodliwe dla włosów, zwłaszcza jeśli jest wykonywane często lub używane są agresywne chemikalia. Nie jest jednak prawdą, że farbowanie włosów bezpośrednio powoduje łysienie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Czym jest farbowanie włosów?

Farbowanie włosów to proces chemiczny, w którym specjalne farby lub barwniki są aplikowane na włosy w celu zmiany ich koloru. Farbowanie włosów może być stosowane z różnych powodów, takich jak zmiana koloru włosów na bardziej pożądany, pokrycie siwych włosów, podkreślenie lub ukrycie określonych cech włosów oraz eksperymentowanie z różnymi stylami i trendami.

Istnieje wiele różnych rodzajów farb do włosów, w tym farb na stałe, półtrwałych i tymczasowych. Wybór odpowiedniej farby zależy od oczekiwanego efektu oraz stanu i rodzaju włosów. Farbę na włosy można nakładać za pomocą różnych metod, w tym za pomocą pędzla, aplikatora lub bezpośrednio dłońmi. Farba jest równomiernie rozprowadzana na całej długości włosów, zwykle zaczynając od ich nasady i aplikując ją w kierunku końcówek.

Najpopularniejszym sposobem farbowania włosów jest farbowanie jednolite (totalne). Jest to najbardziej podstawowa i popularna metoda farbowania, polegająca na pokryciu wszystkich włosów farbą w celu zmiany ich koloru na jednolity. Ta metoda jest idealna dla osób chcących zmienić swój kolor włosów o kilka tonów lub pokryć siwe włosy. Inna popularna metoda to balayage. Balayage to technika farbowania, w której farba jest aplikowana na włosy w sposób swobodny i dłońmi, bez użycia folii. Ten efektowny styl tworzy delikatne, naturalne przejścia między kolorami, imitując efekt rozjaśnienia od słońca. Jest to idealna opcja dla osób poszukujących subtelnej zmiany koloru włosów. Nowoczesną metoda jest z kolei folie highlights. Technika ta polega na nakładaniu farby na wybrane pasma włosów, które są następnie owinięte w folię, aby zwiększyć intensywność koloru. Jest to skuteczny sposób na dodanie światła i objętości fryzurze.

Składniki obecne w farbach do włosów

Farby do włosów mogą zawierać różnorodne składniki, które pomagają w procesie zmiany koloru włosów. Niektóre z nich będą działały na włos korzystnie, inne mogą być szkodliwe. Jakie więc składniki znajdziemy w farbach? Między innymi:

 • substancje utleniające – najczęściej stosowanymi substancjami utleniającymi są nadtlenek wodoru (perhydrol) oraz substancje utleniające w kremie utleniającym. Te składniki są niezbędne do aktywacji pigmentów koloryzujących zawartych w farbie i umożliwiają trwałą zmianę koloru włosów,
 • barwniki: barwniki zawarte w farbach do włosów nadają im pożądany kolor. Mogą to być syntetyczne barwniki chemiczne lub naturalne pigmenty roślinne, w zależności od rodzaju farby i pożądanego efektu,
 • pigmenty rozjaśniające: takie jak hydrochinon, mogą być stosowane w farbach do włosów, które mają za zadanie rozjaśnić naturalny kolor włosów lub pokryć siwe włosy,
 • amoniak: jest często używany w farbach do włosów jako substancja utleniająca, która otwiera łuskę włosa, umożliwiając penetrację barwnika do wnętrza włosa. Na rynku są również dostępne farby do włosów bez amoniaku,
 • emolienty i nawilżacze: niektóre farby do włosów zawierają emolienty i nawilżacze, takie jak gliceryna czy oleje roślinne, które pomagają w utrzymaniu nawilżenia włosów i zapobiegają wysuszeniu i uszkodzeniom.

Jakie substancje w farbach mogą być potencjalnie szkodliwe? Można wśród nich wyróżnić:

 • wspomniany już amoniak – jego stosowanie może powodować podrażnienie skóry, oczu oraz dróg oddechowych u niektórych osób,
 • resorcyna – jest stosowana jako substancja utleniająca i stabilizator koloru w niektórych farbach do włosów. Może ona powodować podrażnienie skóry i alergie u niektórych osób, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu,
 • parabeny – są stosowane jako substancje konserwujące w niektórych farbach do włosów w celu zapobiegania rozwojowi bakterii i przedłużenia trwałości produktu. Niektóre badania sugerują, że parabeny mogą być związane z niektórymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zaburzenia hormonalne,
 • rezorcynol – jest używany w farbach do włosów jako substancja utleniająca, która pomaga w uzyskaniu trwałego koloru. Może on być drażniący dla skóry i dróg oddechowych, a długotrwałe narażenie na ten związek może być szkodliwe dla zdrowia.

Czy farbowanie włosów jest szkodliwe?

Farbowanie włosów może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na strukturę i kondycję włosów, w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj farby, częstotliwość farbowania, stan włosów przed zabiegiem oraz odpowiednia pielęgnacja po farbowaniu.

Jak farba może wpływać na włosy i ich strukturę? Proces farbowania włosów może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych, ponieważ substancje chemiczne w farbie mogą otwierać łuskę włosa, co może sprawić, że włosy staną się bardziej podatne na łamanie się i uszkodzenia. Regularne farbowanie włosów może zatem prowadzić do osłabienia struktury włosa. Substancje chemiczne używane w farbach do włosów mogą również prowadzić do wysuszenia włosów, gdyż mogą one usuwać warstwę lipidową skóry głowy.  W rezultacie włosy mogą stać się suche, szorstkie i pozbawione blasku. Farbowanie włosów może również wpłynąć na zmianę tekstury włosów, szczególnie gdy stosowane są substancje rozjaśniające. Włosy mogą stać się bardziej szorstkie, grubsze lub bardziej kruche. Farbowanie włosów może wpłynąć na elastyczność włosów, sprawiając, że stają się one mniej elastyczne i bardziej podatne na uszkodzenia. Jest to szczególnie widoczne na włosach, które zostały poddane procesowi rozjaśniania lub farbowania farbami stałymi. Niektóre farby do włosów mogą zmieniać naturalny poziom pH włosów i skóry głowy, co może prowadzić do podrażnień i uszkodzeń skóry. Długotrwałe narażenie na substancje chemiczne w farbach do włosów może zatem prowadzić do podrażnień skóry głowy i problemów zdrowotnych, głównie alergicznych.

Farbowanie a łysienie – czy istnieje związek?

Istnieje wiele mitów na temat związku między farbowaniem włosów a łysieniem. Jednakże badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie, że farbowanie włosów bezpośrednio prowadzi do łysienia. W większości przypadków wypadanie włosów jest związane z innymi czynnikami, takimi jak genetyka, hormonalne zmiany, stan zdrowia ogólnego, czy nadmierny stres. Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Dermatologiczne przeprowadzone w 2016 roku, nie wykazało jednoznacznego związku między farbowaniem włosów a wzrostem wypadających włosów. Wyniki sugerowały, że jedynie w skrajnych przypadkach, przy intensywnym stosowaniu farb zawierających duże ilości amoniaku, mogą pojawić się problemy ze stanem włosów. Nie ma więc dowodów, by istniała jakaś zależność między łysieniem plackowatym a farbowaniem włosów czy łysieniem androgenowym a farbowaniem włosów.

Jak bezpiecznie farbować włosy?

Bezpieczne farbowanie włosów wymaga kilku kroków ostrożności i odpowiedniej pielęgnacji zarówno przed, jak i po zabiegu. Oto kilka wskazówek, jak bezpiecznie farbować włosy:

 • wybierz farbę do włosów, która jest przeznaczona do Twojego rodzaju włosów  i pozwoli  uzyskać oczekiwany efekt. Jeśli masz wrażliwą skórę lub alergie, rozważ użycie farb do włosów bez amoniaku lub zawierających mniejszą ilość potencjalnie drażniących substancji,
 • przed pierwszym użyciem nowej farby do włosów zaleca się przeprowadzenie testu uczuleniowego. Nałóż niewielką ilość farby na skórę za uchem lub na wewnętrznej stronie przedramienia i obserwuj reakcję przez 24-48 godzin. Jeśli pojawią się objawy alergiczne, takie jak zaczerwienienie, świąd, wysypka lub obrzęk, nie używaj danej farby,
 • zabezpiecz skórę głowy przed kontaktami z farbą, stosując ochronny krem lub olej na skórę przy nasadzie włosów, włosów, na linii włosów na czołe i na uszach. Możesz również użyć folii lub specjalnych opasek ochronnych, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się farby na skórę.

Alternatywy dla tradycyjnych farb do włosów

Jeśli szukasz alternatyw dla tradycyjnych farb do włosów, istnieje kilka opcji, które można rozważyć, szczególnie jeśli zależy Ci na zmianie koloru włosów bez stosowania agresywnych substancji chemicznych.

Farby roślinne, takie jak henna czy indygo, są naturalnymi substancjami, które barwią włosy bez użycia chemikaliów. Henna nadaje czerwony kolor, podczas gdy indygo daje kolor niebieski lub czarny. Można je również mieszać, aby uzyskać różnorodne odcienie. Tonery są delikatnymi farbami bez amoniaku, które pozwalają na subtelne zmiany koloru włosów lub neutralizację niepożądanych tonów. Mogą być stosowane do osiągnięcia efektu tonowania, odświeżenia koloru lub poprawy odcienia. Jeśli Twoje włosy są w dobrym stanie i jasne lub blond, można rozważyć stosowanie odcieni pastelowych lub jasnych kolorów, które wymagają mniejszej ilości agresywnych substancji chemicznych.

Pielęgnacja po zabiegu

Pielęgnacja włosów po zabiegu farbowania jest kluczowa dla utrzymania ich zdrowia, kondycji i pięknego wyglądu. Wybieraj szampony i odżywki do włosów, które są przeznaczone do włosów farbowanych i zawierają składniki nawilżające, które pomogą utrzymać wilgotność i elastyczność włosów. Unikaj szamponów zawierających siarczany, które mogą prowadzić do szybszego wypłukiwania koloru. Regularne stosowanie odżywek i masek do włosów pomoże w utrzymaniu ich miękkości, gładkości i blasku. Szczególnie ważne jest stosowanie intensywnych masek nawilżających lub odżywek przeznaczonych dla włosów farbowanych, aby zapobiec ich wysuszeniu i uszkodzeniom. Chroń swoje farbowane włosy przed nadmierną ekspozycją na słońce, która może prowadzić do blaknięcia i utraty intensywności koloru. Ogranicz do minimum stosowanie prostownicy czy lokówki.

Farbowanie a ciąża i karmienie piersią

Farbowanie włosów podczas ciąży i karmienia piersią budzi pewne obawy ze względu na potencjalne ryzyko narażenia płodu na substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów. Chociaż większość badań nie dostarcza jednoznacznych dowodów na szkodliwe działanie farbowania włosów na ciążę i rozwój dziecka, zaleca się ostrożność i przestrzeganie pewnych środków ostrożności.

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed przeprowadzeniem farbowania włosów, szczególnie jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Twój lekarz może ocenić ryzyko i pomóc Ci podjąć świadomą decyzję. Zaleca się unikanie farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy rozwijają się najważniejsze narządy dziecka. Jeśli musisz farbować włosy, lepiej zrobić to w późniejszych etapach ciąży. Jeśli obawiasz się skutków ubocznych farbowania włosów, możesz rozważyć ograniczenie ich używania w okresie ciąży i karmienia piersią. Istnieją również alternatywy do farb tradycyjnych, takie jak farby roślinne, które mogą być mniej agresywne dla organizmu.

Czy warto zdecydować się na farbowanie włosów?

Decyzja o farbowaniu włosów zależy od wielu czynników, takich jak osobiste preferencje, styl życia, stan zdrowia włosów oraz ewentualne obawy dotyczące bezpieczeństwa i skutków ubocznych. Warto również pamiętać, że farbowanie włosów jest procesem, który wymaga regularnej pielęgnacji i utrzymania, aby zachować kolor i kondycję włosów w należytym stanie. Zanim podejmiesz decyzję o farbowaniu włosów, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw, skonsultować się z profesjonalistami i wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Czy warto zdecydować się na farbowanie włosów w domu? Naszym zdaniem lepiej zrobić to w profesjonalnym salonie fryzjerskim.