Trzy najważniejsze grupy hormonów u kobiet,
które wpływają na samopoczucie, emocje, pracę mózgu, odczuwanie stresu i masę ciała to: HORMONY PŁCIOWE, HORMONY TARCZYCY i KORTYZOL.
Hormony płciowe determinują kwestie związane z płodnością, menstruacją, owłosieniem, masą mięśniową. Zaliczamy do nich: estrogeny, progesteron, prolaktynę i androgeny. Wydzielane są głównie przez jajniki, przy udziale przysadki mózgowej, podwzgórza i nadnerczy. Regulują one takie procesy jak:
– proces dojrzewania płciowego;
– czynność jajników;
– zajście w ciążę i jej przebieg;
– przemianę materii;
– libido;
– krzepliwość krwi;
– samopoczucie;
– pracę gruczołów łojowych.
Hormony produkowane przez tarczycę to: tyroksyna, trójjodotyronina i kalcytonina. Tarczyca reguluję pracę praktycznie wszystkich narządów w naszym ciele. Prawidłowe stężenie tych hormonów we krwi warunkuje prawidłową pracę układu nerwowego, sercowo- naczyniowego, pokarmowego, płciowego oraz właściwą termoregulację, metabolizm białek, tłuszczów, węglowodanów. Tarczyca jest odpowiedzialna także za prawidłową gospodarkę wodno- elektrolitową i wapniowo- fosforanową.
Kortyzol, często bywa utożsamiany jedynie ze stresem, jednak zarządza on także trawieniem, łaknieniem, ciśnieniem, fazą snu i czuwania i aktywnością fizyczną, a także przeciwdziała stanom zapalnym. Podniesienie poziomu kortyzolu nasila w mięśniach, tkance tłuszczowej i wątrobie produkcję glukozy. Oddziałuje także na komórki trzustki, ograniczając produkcję insuliny.
Zaburzenie hormonalne u kobiet
Często powielanym przeświadczeniem, jest fakt, że jedynym objawem występowania zaburzeń hormonalnych u kobiet są nieregularne miesiączki. Nie jest to jedyny objaw rozregulowania gospodarki hormonalnej. Często występują także: silne zmiany trądzikowe, wzmożone owłosienie na ciele, nadpotliwość, przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, trudności z utrzymaniem wagi, otyłość, spadek libido, problemy z płodnością.
Niestety równowaga hormonalna jest także niezwykle ważna dla naszej skóry głowy i włosów. Nadmierne wypadanie, osłabienie kondycji włosów, łojotok i łysienie są jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się kobiet w gabinecie trychologicznym. Po przeprowadzonej konsultacji trychologicznej, analizie badań krwi i wykonaniu trychoskopii, bardzo często okazuje się, że przyczyną są zaburzenia hormonalne. Ważne jest zatem aby dokładnie obserwować siebie i swoje ciało, które wysyła nam mnóstwo sygnałów i jeśli zauważymy jakąś zmianę należy szybko reagować.