Wpływ pokrzywy na włosy
Wpływ pokrzywy na włosy – jak odkryć jej drogocenną moc?
Pokrzywa kojarzy się nam często z nieużytecznym chwastem, który tylko przeszkadza i powoduje świąd na skórze po zetknięciu się z nim. Mało kto wie, że pokrzywa to drogocenna i bardzo pożyteczna roślina, którą możemy spotkać na łąkach. Ma ona dość wszechstronne działanie kosmetyczne jak i lecznicze. Przydatna jest dla osób mających problem z trądzikiem, wypadającymi włosami, problemami z pęcherzem moczowym, zatrzymaniem wody w organizmie oraz nadciśnieniem.
Pokrzywa – roślina ceniona od stuleci
Pokrzywa to taka roślina, o której mówiło się chyba od zawsze. Znana była już naszym praprzodkom, jednym z pierwszych Słowian, którzy cenili ją już przed wiekami za szereg prozdrowotnych, a nawet magicznych właściwości. Poza jednymi z pierwszych Słowian, pokrzywę doceniali również dawni i obecni Tybetańczycy, Skandynawowie żyjący przed wiekami oraz Afrykańczycy. Co ciekawe, dla wielu ludzi żyjących w całkowicie różnych zakątkach świata, była to roślina chroniąca ich przed urokami oraz przed złymi duchami. Mitologia słowiańska czy nordycka pełna jest odniesień do pokrzywy, a wspólnym mianownikiem jest fakt, iż roślina ta uważana była także za zioło, które może ochronić domostwo przed piorunami.
To o czym do tej pory napisaliśmy dla niektórych może brzmieć może nadto magicznie, lecz pokrzywę ceniono i ceni się do dziś także za szereg bardzo zwyczajnych właściwości leczniczych i kosmetycznych, które jednak przynoszą bardzo dobre rezultaty. Jeżeli chodzi o medyczne zastosowanie pokrzywy, to pisali o niej Hipokrates, Dioskurides i Pliniusz. Była stosowana jako środek tamujący krew i wzmagający popęd płciowy.
W dawnej, polskiej medycynie ludowej była ona wykorzystywana m.in. do robienie okładów pomagających w chorobach reumatycznych. Była także używana wewnętrznie – wszelkie napary z pokrzywy stosowano na astmę, problemy żołądkowe, na gorączkę oraz na zimnicę. W dzisiejszej medycynie i farmacji roślina ta stosowana jest jako środek moczopędny, przeciwzapalny i skuteczny w leczeniu schorzeń o podłożu reumatycznym. Pokrzywę stosuje się pomocniczo w przypadłościach takich jak cukrzyca, nieżyt żołądka lub jelit, chorobach płuc, w leczeniu trądziku oraz w stanach ogólnego osłabienia organizmu.
Pokrzywa zawiera idealną i unikalną mieszankę składników: kwasu foliowego, żelaza, miedzi i witaminy K – a więc składników biorących udział w tworzeniu czerwonych krwinek i hemoglobiny.
Pokrzywa na włosy – efekty stosowania
Pokrzywa jest rośliną, która działa leczniczo na cały organizm, w tym jest także bardzo przydatna w pielęgnacji włosów. Wcierkami z pokrzywy lub naparami z pokrzywy na włosy powinny zainteresować się te osoby, które marzą o mocnych, lśniących i gęstych włosach.
Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, iż pokrzywa na porost włosów jest jednym z lepszych patentów rozwiązujących problem wypadania włosów. Roślina ta jest bowiem wypełniona po brzegi, bardzo cennymi składnikami, wśród których wymienić można chociażby takie pierwiastki jak siarka, magnez, wapń, potas, fosfor, miedź, żelazo, mangan. Siarka to jeden z podstawowych budulców włosa – to właśnie ona bierze czynny udział w syntezie keratyny we włosach, dzięki czemu wykonując np. płukanki z pokrzywy możemy liczyć na mocne oraz grube włosy, które się nie łamią i nie rozdwajają. Magnez także wzmacnia włosy, z kolei potas sprawia, iż przestają one wypadać.
Poza mikroelementami, pokrzywa zawiera także sporo witamin ważnych z punktu widzenia zdrowia włosa. Ważna dla włosów jest chociażby witamina B2, która zapobiega przerzedzaniu się włosów i wyraźnie wzmacnia je od samej nasady. W pokrzywie znaleźć można także witaminy A, C, E, K oraz witaminę B5, która łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry głowy, zmniejsza świąd i zaczerwienienie, a także pozwala skórze się regenerować.
Warto więc sięgać po sok z pokrzywy na włosy oraz robić sobie z niej płukanki czy wcierki. Roślinę tą można zastosować w wielu przypadkach, a mianowicie gdy zauważymy problem z cienkimi i słabymi włosami, przy przetłuszczającym się nadto skalpie, gdy mamy problem z łamliwymi i rozdwajającymi się końcówkami, gdy włosy nam się przerzedzają, gdy skóra głowy jest podrażniona oraz gdy doskwiera nam problem łupieżu.
Wcierka z pokrzywy – jak ją wykonać?
Wcierki z pokrzywy chętnie stosowały na włosy i skórę głowy jeszcze nasze babcie. Dobrze bowiem wiedziały, że dzięki takim zabiegom ich fryzura będzie lśniąca, a włosy odżywione. By przygotować wcierkę z pokrzywy, trzeba zaopatrzyć się w susz tej rośliny. Przygotowujemy 2 łyżeczki suszu oraz 0,5 litra wody. wodę z suszem gotujemy około 15 – 20 minut i studzimy. Ostudzony napar wcieramy starannie w skalp i pozostawiamy na około 30 – 40 minut. Po tym czasie dokładnie wszystko spłukujemy. Wcierki z pokrzywy są niezastąpione w walce z nawracającym łupieżem oraz z podrażnieniami skóry głowy, ponadto pozwalają odżywić skórę i włosy już od samej ich nasady.
Jeśli chcemy samodzielnie robić herbatki z pokrzywy, pamiętajmy, że najwartościowsze są młode listki zbierane w kwietniu i w maju. Z pokrzywy można wykorzystać liście, korzeń i łodygę. To roślina niezastąpiona, która efektywnie hamuje wypadanie włosów, przyspiesza ich porost, a także reguluje pracę gruczołów łojowych na owłosionej skórze głowy.