Jak określić porowatość włosów? Podpowiadamy!
Jeśli lubimy zajmować się swoimi włosami i poddawać je różnorakim zabiegom pielęgnacyjnym, to pewnie nie jeden raz spotkaliśmy się z określeniem porowatości włosów. Porowatość włosa to nic innego jak stopień rozchylenia jego łusek. Tak więc włosy dzieli się na nisko-, średnio- oraz wysokoporowate. Zależnie od tego jaką porowatość mają Twoje włosy, wybierz dla nich odpowiednią pielęgnację. Jak określić porowatość włosów?
Czym jest porowatość włosów?
Włosy często określamy jako cienkie lub grube, kręcone i proste, suche czy normalne. Ale klasyfikując włosy przyjmuje się często także kryterium jakim jest porowatość włosa. Porowatość włosów to stopień rozchylenia ich łuski keratynowej. Keratynowa łuska włosa powinna być jak najbardziej domknięta, byśmy mogli mówić, iż włos jest zdrowy.
Trzeba też na początku poznać budowę włosa, by wiedzieć o czym dokładnie mowa. Tak więc ludzki włos składa się z korzenia oraz z łodygi. Łodyga zaś zbudowana jest z rdzenia oraz z warstwy korowej i osłonki. Osłonka i warstwa korowa są zaś zbudowane z keratyny, a właściwa pielęgnacja włosa polega na dostarczaniu jej w głąb niego.
To jakie mamy włosy, w tym jaka jest ich porowatość, determinuje pielęgnację jakiej powinniśmy poddawać włosy oraz kosmetyki jakie do tej pielęgnacji należy wykorzystywać.
Włosy niskoporowate
Włosy określić można jako niskoporowate, średnioporowate lub wysokoporowate. Włosy niskoporowate cechuje to, iż są gładkie i nie wymagają prostowania. To zdecydowanie włosy, które można uznać za najzdrowsze – ich łuski są domknięte, dlatego też trudno jest je przesuszyć lub zniszczyć. Ale i włosy niskoporowate mają swoje wady – zdecydowanie mają tendencję do przetłuszczania się, a to dlatego, iż w ich przypadku zakłócona jest cyrkulacja powietrza przy skórze głowy. Choć włosy niskoporowate są gładkie, to jednak bywają one także oklapnięte i nie mają objętości. Dlatego też, by wyglądały tak jak chcemy i by móc je odpowiednio stylizować, trzeba używać odpowiednich kosmetyków i metod pielęgnacyjnych przeznaczonych do tego typu włosów.
Włosy średnioporowate
Włosy średnioporowate określa się potocznie jako włosy normalne, choć bywają one problematyczne. Łuska włosa o średniej porowatości jest lekko rozchylona, a włosy tego typu reagują w sposób natychmiastowy na wszelkie zmiany temperatury lub wilgotności powietrza. Mają też tendencję do puszenia się, elektryzowania oraz do przesuszania się. Niestety, jeśli poddamy takie włosy niewłaściwej pielęgnacji, będą sztywne i matowe, zupełnie bez życia. Jeśli jednak ich pielęgnacja będzie właściwa, włosy staną się lśniące, miękkie, łatwo będzie je poddać zabiegom stylizacyjnym.
Włosy wysokoporowate
Włosy o wysokiej porowatości są zdecydowanie włosami dość problematycznymi. To włosy o mocno rozchylonej łusce, dlatego są one bardzo podatne na przesuszanie się i na działanie niesprzyjających im warunków oraz substancji. Otwarte łuski włosa nie chronią wnętrza włosa, a przez to włosy wysokoporowate są najczęściej zniszczone. Mają tendencję, by być kruche, łamliwe, w dotyku są dość szorstkie oraz chropowate, mają także tendencję do przesuszania się – dotyczy to tym bardziej włosów blond. Włosy wysokoporowate bywają zniszczone nie tylko na łodydze, ale i ich cebulki są często w kiepskiej kondycji. To zaś powoduje, iż często włosy takie rosną bardzo powoli, a czasem ich wzrost jest niemal całkiem zatrzymany.
Jak zrobić test na porowatość włosów?
Warto dowiedzieć się jaką porowatością odznaczają się nasze włosy i na tej podstawie dobrać dla nich odpowiednią pielęgnację. Jak określić porowatość włosów? Wystarczy wykonać prosty test – można go zrobić w kilka minut w domu. By wykonać taki test będzie Ci potrzebny włos oraz szklanka wypełniona wodą. To jak zachowa się w wodzie włos pokaże, z jaką porowatością mamy do czynienia.
Włos niskoporowaty po kilku minutach od umieszczenia go w szklance z wodą będzie unosił się na powierzchni wody. Włos o wysokiej porowatości opada na samo dno, natomiast jeśli unosi się on w wodzie, mamy do czynienia z włosem o średniej porowatości. To bardzo prosty test na to jak określić porowatość włosów, a także jak dobrać odpowiednią pielęgnację danych włosów.
Porowatość włosów można także określić już na podstawie ich wyglądu. Jeśli masz włosy z tendencją do puszenia się, najprawdopodobniej są one średnio- lub wysokoporowate. Natomiast jeśli są idealnie proste, najprawdopodobniej są to włosy niskoporowate.
Pielęgnacja włosów o różnej porowatości
Skoro wiemy już jak określić porowatość włosów i wykonaliśmy test, warto wiedzieć jak dbać o dany włos.
Włosy niskoporowate trzeba pielęgnować z umiarem, ponieważ mają one tendencję do przetłuszczania się, a zbyt duża ilość masek czy odżywek może je mocno obciążyć. W ich pielęgnacji sprawdzą się bardzo delikatne, ziołowe i naturalne kosmetyki, bez silikonów.
Włosy o średniej porowatości należy myć na co dzień delikatnymi szamponami, zaś raz w tygodniu użyć szamponu mocno oczyszczającego. Wskazane jest także olejowanie włosów średnioporowatych – warto to robić raz lub 2 razy w tygodniu. Najlepsze oleje do włosów o średniej porowatości to olej arganowy, olejek joboba, a także olej lniany, rycynowy czy makadamia.
Jak dbać o włosy o wysokiej porowatości? Włosów tych nie należy przesuszać, a więc należy zrezygnować z codziennego użycia suszarki czy prostownicy. Używając tych urządzeń stosuj zawsze bez wyjątku kosmetyki termoochronne. Jeśli farbujemy włosy, warto robić to w przypadku włosów wysokoporowatych niezbyt często i najlepszymi jakościowo farbami. Włosy wysokoporowate także warto olejować, a sprawdzą się w ich przypadku takie oleje jak olejek ze słodkich migdałów, z pestek winogron, z awokado oraz z wiesiołka.