Dieta na piękne i zdrowe włosy

Paź 8, 2020

Jesień to okres w którym wiele osób skarży się na problem z włosami, dotyczy to zarówno wypadania jak i suchości oraz łamliwości  łodygi włosa.

Problemy z łodyga spowodowane są dużą ekspozycją włosów na promienie słoneczne, częste korzystanie z wody chlorowanej bądź słonej bez odpowiedniego zabezpieczenia, powodują  wysuszenie włosa, a w konsekwencji do jego złamań. Jeśli nie mamy czasu na wakacjach odpowiednio zadbać  o włosy to powinniśmy tuż po odpowiednio je nawilżyć i zregenerować. Rozdwojone końcówki należy obciąć.

Nadmierne wypadanie po lecie może być skutkiem niedoboru witamin w diecie , jeśli faktycznie nasza dieta w okresie letnim była nieco inna  niż zawsze, a teraz mamy problem z włosami należy jak najszybciej poszukać produktów bogatych w  witaminy A, E i C, kwasy tłuszczowe omega 3, cynk i miedź. Dotyczy to osób, które zrezygnowały ze zdrowego odżywiania, ponieważ przyczyn wypadania może być wiele:

  • stres
  • przyjmowanie niektórych leków m.in. przeciwzakrzepowe, betablokery, immunosupresyjne
  • choroby zakaźne
  • choroby skóry głowy
  • zmiany hormonalne

Także,   jeśli odżywiamy się zdrowo, a włosy zaczynaja wypadac należy zrobić odpowiednie badania krwi, wybrać  się na wizytę do trychologa.

Jeśli jednak problem związany jest z witaminami warto wiedzieć jak poszczególne witaminy  wpływają  na włosy.

  • Witamina A

Jej  niedobór powoduje, że  włosy stają suche i łamliwe , zaczynają  się plątać oraz wypadają. Trzeba pamiętać, że nadmiar witaminy A jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego trzeba uważać  z jej suplementacja.

Źródło witaminy A to między innymi: marchew, brokuły, dynia, morele, natka pietruszki, wątróbka, seler.

Witamina E

Jej obecnosc w diecie jest bardzo ważna poniewaz chroni mieszki włosowe przezd wolnymi rodnikami i poprawia krążenie krwi , dzięki temu włosy są mocne i zdrowe.

Źródło witaminy E olej słonecznikowy, olej z pestek winogron, olej kukurydziany, ryby, migdały, orzechy laskowe, tłuste ryby.

Witamina B2

Wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu

Źródła: witaminy B2 produkty mleczne, szpinak, rośliny strączkowe, ciemne pieczywo.

Witamina B5

Łagodzi stany zapalne skóry głowy, oraz wpływa na pigmentację włosa, jej niedobór może wiązać się z przedwczesnym siwieniem.

Źródla witaminy B5: drożdze,ryby, otręby pszenne, jaja, orzechy, mięso kurczaka, pomarańcze , banany, melony.

Witamina B6

Towarzyszy w procesach produkcji włosa, a dokładniej w podziałach komórkowych dlatego jej niedobór powoduje spowolnienie wzrostu włosa nowego i już istniejącego.

Źródła witaminy B6: kiełki pszenicy, brokuły, ziemniaki, ryby, jaja, soja, nabiał, banany.

Witamina B12

Wzmacnia włosy i zapobiega wypadaniu, zdarza się, że brak witaminy B12 może powodować nadmierne przetłuszczanie włosów.

Źródła witaminy B12: ryby, mięso, drób, jaja, produkty mleczne.

Witamina D

Przyspiesza wzrost włosa i zapobiega wypadaniu.

Źródła witaminy D: tran, borowiki, kurki, jaja, ryby.

Cynk

Należy do mikroelementów których niedobór powoduje wypadanie włosów, łamliwość paznokci, jeśli przy okazji wypadania włosów mamy osłabioną odporność, uczucie zmęczenia, metaliczny posmak w ustach może to świadczyć o niskim poziomie cynku.

Źródła cynku: pestki dyni, nasiona słonecznika, wątróbka cielęca, kasza gryczana, migdały, płatki owsiane, pomidory

Miedź

Niedobór miedzi powoduje łamliwość i suchość włosa. Ma wpływ na barwę przy jej niedoborze mogą wcześnie pojawić się siwe włosy.

Źródło miedzi: ciemne pieczywo, kasze, płatki owsiane, orzechy, pestki dyni, migdały, kakao, nasiona słonecznika.

Żelazo

Jako składnik hemoglobiny bierze udział w transporcie tlenu do komórek organizmu, w tym również do włosa, jego niedobór powoduje, ze włosy stają się cienkie, łamliwe i zaczynają się przerzedzać

Źródła żelaza: wątróbka wołowa, wieprzowa, drobiowa, natka pietruszki, kasza jaglana, gryczana, ciecierzyca, soja, ryby.

Udostępnij:
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

O zasadach przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych dowiesz się z naszej klauzuli informacyjnej.

11 + 7 =

ZOBACZ INNE POSTY

NAWILŻANIE SKÓRY GŁOWY I WŁOSÓW

NAWILŻANIE SKÓRY GŁOWY I WŁOSÓW

Marzeniem każdej kobiety są piękne i lśniące włosy. Dlatego większość z nas swoją uwagę skupia tylko na ich pielęgnacji , zapominając o SKÓRZE GŁOWY . Skóra głowy, niczym gleba dla roślin stanowi podstawę zdrowego włosa. Musimy zatem pamiętać, aby pielęgnować ją w...

czytaj dalej
Czym jest anemia?

Czym jest anemia?

Żelazo jest jednym z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie. Przede wszystkim jest ono niezbędne do produkcji hemoglobiny występującej w czerwonych krwinkach, która transportuje tlen do wszystkich komórek w naszym ciele. W celu określenia, czy naszemu...

czytaj dalej
CHOROBY, KTÓRE POWODUJĄ WYPADANIE WŁOSÓW

CHOROBY, KTÓRE POWODUJĄ WYPADANIE WŁOSÓW

Wydawałoby się, że wypadanie włosów to normalny proces, którego doświadcza każdy z nas. Nie zawsze mają na to wpływ stres czy błędy w pielęgnacji lub brak odpowiedniej diety. Czasami za tym problemem mogą kryć się różne choroby. Kiedy zatem powinniśmy...

czytaj dalej