10 faktów o ludzkich włosach – znasz je?
Włosy z racji tego, że stanowią dla wielu z nas wizytówkę naszego wyglądu są ciągłym tematem zainteresowań. Dla wielu kobiet włosy stanowią atut kobiecości, a jak wskazują statystyki 76% mężczyzn woli kobiety o długich włosach. Dla kobiet za to, ważne jest czy mężczyzna je posiada i tak na przykład według statystyk, wolą one mężczyzn o gęstych ale krótkich włosach i to aż w 87%. Ponieważ włosy dla każdego z nas są ważne, lubimy wiedzieć o nich jak najwięcej.
Poznaj zatem 10 faktów o ludzkich włosach – wiedziałeś o nich?
Skład włosa to 80 % keratyny i około 10-15% Na pozostałą część składają się lipidy, minerały oraz pigmenty. Keratyna to bardzo ważny składnik. Jest to białko, które stanowi podstawowy budulec włosa. Włókna keratyny łączą się ze sobą poprzecznymi wiązaniami siarczkowymi, dzięki czemu włosy są elastyczne i sprężyste. Keratyna jest także składną zewnętrznej osłonki włosa – stanowiąc dla niego ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Liczba włosów na głowie Włos na głowie może się zjeżyć, jeśli usłyszymy o liczbie naszych włosów na głowie. Średnio każdy człowiek ma od 100 do 150 tyś. włosów. Każdego dnia gubimy między 50 a 100 włosów. Zatem nie martw się jeśli na swojej szczotce znajdziesz zgubione włosy. Wypadają nam, te które są osłabione, zniszczone, wysuszone aby zrobić miejsce nowym i zdrowym włosom.
Zaniepokoić powinien Cię fakt, jeśli w szczotce lub po umyciu włosów zauważysz ich wypadanie w nadmiernej ilości. Wówczas dobrze jest zrobić podstawowe badania z krwi oraz udać się na Przy pomocy nowoczesnej aparatury, zobaczysz swoją skórę głowy w powiększeniu. Takie badanie pomoże Ci znaleźć przyczynę wypadania włosów a na pewno wykluczy te które pochodzą od strony trychologicznej. Musisz pamiętać, że nadmierne wypadanie włosów to także objaw wielu chorób. Możesz o tym poczytać na naszym BLOGU HAIR-MED.
A to ciekawe…
Wytrzymałość włosów Włosy z pozoru wydające się na delikatne wytwory organizmu człowieka są bardzo wytrzymałe – pod warunkiem oczywiście, ze są zdrowe. Pojedynczy zdrowy kosmyk może wytrzymać ciężar mniej więcej około 100 – 150 g. Cienki i słaby uniesie zaledwie do 40 g. W Polsce rekordzistką o najsilniejszych włosach jest 37 letnia Joanna Sawicka. Potrafi ona zaplecioną liną z włosów przeciągnąć samochód. Uzyskała nawet wpis do Księgi Rekordów Guinnessa .
Cebulki włosów to jedyne żywe części włosa. Cała reszta jest martwa i nie posiada zdolności do regeneracji. Cebulka włosa pełni najważniejszą rolę w budowie włosa. Jest ona odpowiedzialna za dostarczanie składników odżywczych do niego. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o skórę głowy. Czysta skóra głowy, niczym gleba stanowi dobrą i żyzną podstawę dla zdrowej cebulki, a zdrowa cebulka odwdzięczy się zdrowym włosem.
Termoregulacja Gdybyśmy chcieli spojrzeć na pierwotną rolę włosa, okazałoby się, ze wcale nie chodzi tu o wygląd estetyczny. Najważniejsza rola to termoregulacja. Włosy stanowią istną kołderkę dla naszej głowy, dzięki czemu ciepło ucieka z niej dużo wolniej. Teraz już wiesz dlaczego trzeba nosić czapkę w zimie ? Dodatkowo zatrzymuje ona ciepło, jednocześnie chroniąc włosy przed zmianami klimatycznymi – mrozem czy wiatrem.
Co jeszcze?
Porost włosa u każdego jest procesem indywidualnym. Jak wskazują badania naukowe, włosy w ciągu dnia rosną średnio około 0,30 mm – co miesięcznie daje nam wzrost do 1 cm. W przypadku płci męskiej rosną one szybciej niż w przypadku płci damskiej. Jak się okazuje pora roku także ma dla nich znaczenie. Najlepiej rosną nam włosy latem, kiedy wystawiamy je do słońca a najwolniej rosną zimą, kiedy musimy je ukrywać pod nakryciem głowy i wystawiać na niskie temperatury. Obalimy także mit, że podcinanie włosów przyspiesza ich porost. Niestety nie ma to żadnego wpływu na, jedyne co można zawdzięczać zabiegowi podcięcia końcówek to pozbycie się części zniszczonych i rozdwojonych włosów.
Kosmyki włosów są ELASTYCZNE – potrafią się pod wpływem wody rozciągnąć nawet o 10%. Warunkiem jest oczywiście to, że musza być zdrowe i dobrze odżywione. Włosy bardzo lubią wodę i chętnie ją „piją”. Nie tylko pod prysznicem podczas mycia głowy, ale także z powietrza. Podatne kosmyki mogą wchłonąć wilgoć o masie do 30% tego, co same ważą. Bardzo mocno zniszczone pasma o odchylonych łuskach pochłaniają tej wody najwięcej
RUDY kolor włosów posiada tylko 0,5 % całej populacji na świecie. Rude dziecko może urodzić się wtedy, kiedy jego rodzice są nosicielami zmutowanego genu MC1R. Jak wskazują badania naukowe, kobiety o rudych włosach mają mniej włosów niż blondynki lub brunetki. Rude włosy są za to najgrubsze i najsztywniejsze. Czerwony pigment, który jest zawarty we włosach o kolorze rudym blaknie dużo wolniej, a co za tym idzie osoby o takich włosach wolniej i później siwieją. Z racji tak silnego pigmentu, ciężko jest takie włosy zafarbować na inny kolor lub uzyskać ten wymarzony.
A co z pielęgnacją włosów?
Mycie włosów, to czynność bardzo ważna. Myjemy zawsze skórę głowy, a resztki spływającego szamponu w zupełności wystarczą do spłukania z włosów brudu lub kosmetyków. Włosów nie PIERZEMY. Delikatnie masujemy skórę głowy, taki masaż pobudzi nam krążenie. Czym myjemy ? Najlepiej kosmetykami o naturalnym składzie. Bez parabenów i silikonów. Polecamy linię kosmetyków NUBEA – doskonale sprawdza się także w użytkowaniu domowym. Jej 100% naturalny skład gwarantuje, że skóra uzyska to co jest jej potrzebne do regeneracji aby odwdzięczyć się zdrowymi i pięknymi włosami.
Rozczesywanie włosów czynność codzienna i jakże oczywista. Cóż nadzwyczajnego może być w czesaniu ? Wszystko, to istny rytuał dla włosów. Każdego dnia rano i wieczorem, powinno się poświęcić chwilę na porządne rozczesywanie. Jest to przede wszystkim super masaż dla skóry głowy, który poprawi ukrwienie i zrelaksuje. Najlepsze dla włosów są szczotki z naturalnego włosia, nie powodują elektryzowania i wyrywania włosów.
Czy to wszystko wiedzieliście o włosach?
Odwiedź nasz kanał YOUTUBE HAIR-MED i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy