Łysienie plackowate
Łysienie plackowate
Rekomendowane działania:
- pielęgnacja trychologiczna,
- laseroterapia,
- infuzja tlenowa.
Łysienie plackowate – przyczyny
Łysienie plackowate, łac. alopecia areata, to choroba autoimmunologiczna, która powoduje nagłe i nieregularne wypadanie włosów, zazwyczaj w formie okrągłych lub owalnych ognisk wyłysienia na skórze głowy. Łysienie tego typu może także dotyczyć innych obszarów na ciele (łydki, pachy, brwi, etc.). Problem ten dotyczy około 2% populacji. Diagnozuje się łysienie plackowate u kobiet jak i u mężczyzn. Ważnym jest, by w przypadku zauważenia tego typu charakterystycznych objawów, jak najszybciej udać się do specjalisty – trychologa.
Łysienie plackowate jest wynikiem ataku układu immunologicznego na własne mieszki włosowe. Mechanizm dokładnego powstania choroby nie jest w pełni poznany, ale wiadomo, że zachodzi w jego przypadku proces autoimmunizacji, w którym organizm traktuje własne włosy jako „nie swoje” i atakuje je.
Łysienie plackowate – objawy
Mieszki włosowe ulegają obkurczeniu i miniaturyzacji. Łysienie plackowate towarzyszyć może innym schorzeniom autoimmunologicznym, takim jak bielactwo, reumatoidalne zapalenie stawów, liszaj płaski, toczeń rumieniowaty, choroba Hashimoto, itp. Bywa także tak, że łysienie tego typu wywołane jest czynnikami genetycznymi lub psychosomatycznymi (traumy, długotrwały stres).
Objawy łysienia plackowatego są dość charakterystyczne. Głównym objawem łysienia plackowatego są dość nagle pojawiające się i nieregularne wyłysienia na skórze głowy lub innych częściach ciała, takich jak brwi, rzęsy, broda czy nawet owłosienie na ciele. Łysiejące obszary te mają zazwyczaj gładkie, okrągłe lub owalne kształty, a wokół nich zauważalne są tzw. włosy wykrzyknikowe, czyli krótkie, kilkumilimetrowe fragmenty łodygi włosa.
Czy łysienie plackowate jest wyleczalne?
Diagnoza łysienia plackowatego opiera się na obserwacji charakterystycznych objawów oraz wykluczeniu innych możliwych przyczyn wypadania włosów.
Wyróżnia się trzy typy łysienia plackowatego:
- łysienie plackowate zwykłe,
- łysienie plackowate całkowite – utrata wszystkich włosów na głowie, z zachowaniem brwi, rzęs,
- łysienie plackowate uogólnione – utrata wszystkich włosów na głowie, utrata brwi, rzęs i owłosienia na całym ciele.
Rokowania dotyczące wyleczalności łysienia plackowatego są różne. Zależą one od rodzaju łysienia (zwykłe, całkowite, uogólnione), stopnia jego zaawansowania oraz szybkości podjętej kuracji. Co jest dość charakterystyczne dla łysienia plackowatego, początek choroby przypada najczęściej na 20 – 40 r.ż.. Wiele badań wskazuje, iż około 90% pacjentów doświadcza początków choroby w okolicach 40 r.ż.
Łysienie plackowate – Leczenie
Istnieją różne metody leczenia mające na celu kontrolowanie choroby i stymulację wzrostu włosów. Zależnie od postępów choroby, łysienie plackowate można leczyć na dwa sposoby. Sposoby na łysienie plackowate to leczenie ogólne lub miejscowe. Jak zatrzymać łysienie plackowate? Najważniejsze jest holistyczne podejście do problemu.
Kuracje i terapie na łysienie plackowate
Łysienie plackowate może być trudnym doświadczeniem dla osób dotkniętych tą chorobą ze względu na jej nieprzewidywalny charakter i wpływ na wygląd zewnętrzny. Wsparcie ze strony lekarza dermatologa, trychologa oraz osób bliskich może być bardzo ważne dla pacjentów z tym problemem. Obniżone poczucie własnej wartości, gorsze samopoczucie i niższa jakość życia to problemy, które powinny zostać otoczone wsparciem psychologa.