Strona główna / Diagnostyka i terapie / Kompleksowe badanie trychologiczne

 Kompleksowe badanie trychologiczne

Przed rozpoczęciem procesu leczenia każdego schorzenia skóry głowy i włosów, przeprowadzamy badanie trychologiczne. Jego celem jest zapoznanie się ze stanem dotkniętych chorobą rejonów oraz postawienie diagnozy i wydanie dyspozycji dotyczących dalszego leczenia. Z procedury skorzystać mogą osoby, które zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów oraz skóry głowy, swędzeniem, oraz łupieżem. Innym powodem do poddania się diagnozie i do rozpoczęcia leczenia może być łuszczyca skóry, a także wypadanie włosów lub łysienie. Oczywiście, nie są to jedyne czynniki przemawiające za poddaniem się diagnozie – trycholog może świadczyć wsparcie również w innych, rzadszych przypadkach.

Trychologia jako pomoc Pacjentom

Badanie trychologiczne jest pierwszym i najważniejszym etapem procesu powrotu do zdrowia. Służy do określenia kierunku i typu kuracji, determinuje więc kolejne fazy leczenia schorzenia. W przypadku jakichkolwiek problemów z włosami lub skórą głowy, możliwe jest zgłoszenie się do nas i poddanie się takiemu badaniu. W jego ramach świadczymy wsparcie w nazwaniu i rozpoczęciu procesu leczenia, co może zakończyć się pozbyciem się uciążliwości. Diagnoza może również pomóc w wykluczeniu danych schorzeń. Możliwe, że przyczyna problemów nie jest związana konkretnie z chorobami skóry głowy – wówczas procedura umożliwi przystąpienie do dalszych badań z innej dziedziny medycyny.

Przed badaniem

Przed przystąpieniem do procedury, konieczna jest szczegółowa rozmowa, która bardzo często jest pomocna przy identyfikacji przyczyn problemu. Jednak najważniejszym elementem całego procesu jest sprawdzenie kondycji włosów. Pobieramy ich kilka, a następnie wykonujemy odpowiednią diagnostykę, w celu zorientowania się, jak wygląda ich struktura oraz czy są one odpowiednio odżywione. Dodatkowo sprawdzamy poziom sebum. Wszystkie te procesy – wywiad z Pacjentem, pobranie i sprawdzenie próbek włosów oraz stanu sebum, sprawiają, że możliwe jest uzyskanie wiedzy, która jest punktem wyjścia do dalszej kuracji, która może poprawić stan zdrowia.

Zasięgnięcie opinii lekarzy i trychologów

Na tym etapie często posiłkujemy się opiniami lekarzy specjalistów. Są to zarówno dermatolodzy i trycholodzy, jak i dietetycy czy psycholodzy. Przyczyny problemów z włosami bywają skomplikowane i wieloaspektowe – nie należy wykluczać żadnej z możliwych przyczyn. Nasze działania, w razie potrzeby, obejmują także badanie poziomu hormonów oraz przypadłości genetyczne. Po postawieniu diagnozy, kolejnym krokiem jest leczenie.

Jak wygląda badanie?

Jest to analiza stanu skóry głowy i włosów przy pomocy mikrokamery. Umożliwia zdiagnozowanie różnego rodzaju schorzeń, powodujących wypadanie włosów, swędzenie, łupież lub nadmierne przetłuszczanie. Badanie trychologiczne poprzedzone jest szczegółowym wywiadem dotyczącym stanu zdrowia, w którym poruszane są nie tylko tematy związane z dolegliwościami oraz schorzeniami, ale również takie aspekty, jak domowa pielęgnacja skóry głowy i włosów (łącznie ze składem produktów używanych do pielęgnacji oraz np. sposobem dbania i częstotliwością mycia skóry głowy). Na podstawie wywiadu oraz przeprowadzonej diagnostyki, ustalana jest indywidualna kuracja trychologiczna obejmująca wskazane zabiegi lecznicze oraz poprawną domową pielęgnację włosów i skóry głowy.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Diagnoza stanu skóry głowy to bezbolesna procedura, która umożliwia lekarzom i trychologom stwierdzenie rodzaju schorzenia i świadczenie wsparcia poprzez zaproponowanie odpowiedniego leczenia oraz pielęgnacji. Aby móc otrzymać jak najlepsze wyniki, należy:

  • nie myć głowy 24h przed badaniem,
  • nie używać preparatów do stylizacji włosów,
  • jeżeli pacjent/ka posiada aktualne wyniki krwi, prosimy o zabranie ich ze sobą,
  • zapisać nazwy stosowanych produktów do włosów i leków.

Wszystkie te aspekty pozwalają na postawienie jak najbardziej szczegółowej diagnozy oraz dobranie odpowiedniego leczenia.

Możliwe wyniki

W ramach badania trychologicznego możliwe jest uzyskanie odpowiedzi, która pozwoli na podjęcie dalszych kroków mogących pomóc w danym schorzeniu. Najczęściej leczone objawy to wypadanie włosów oraz łysienie, a także nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy oraz łupież. Możliwe jest również zdiagnozowanie takiego zaburzenia jak łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Nasi partnerzy:

Umów się na wizytę

888 433 332

ZESPÓŁ
HAIR-MED

Najlepsi trycholodzy

NASI
PARTNERZY

Lista Gabinetów

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

O zasadach przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych dowiesz się z naszej klauzuli informacyjnej.

2 + 8 =

Czym zajmuje się trycholog?

Trychologia to specjalizacja, która zajmuje się schorzeniami i chorobami skóry głowy oraz problemami z wypadaniem włosów. 

Głównym zadaniem trychologa jest wykonanie precyzyjnej analizy stanu skóry głowy i cebulek włosowych oraz dokonanie diagnozy ewentualnych schorzeń. Następnie trycholog musi określić przyczyny powstania zaobserwowanych problemów oraz dobrać odpowiednią metodę ich leczenia i wybrać na przyszłość skuteczny sposób pielęgnacji włosów, który zapobiegnie nawrotom leczonych problemów.

Trycholog nie jest lekarzem, ale wykonuje czynności, które mieszczą się w obrębie zadań dermatologa, z tą różnicą, że nie interesują go problemy skórne występujące w innych częściach ciała, a jedynie te, które są na głowie.

Kiedy odwiedzić trychologa?

Na wizytę do trychologia powinniśmy się umówić, jeśli zaobserwujemy niepokojące zmiany na skórze głowy. Może to być łupież, przetłuszczona skóra głowy, częste swędzenie, przyspieszone wypadanie włosów, zaczerwienienia czy krostki. 

Diagnostyka i leczenie wszystkich tego typu problemów jest w zakresie zainteresowań trychologa. Na skorzystanie z jego usług do tej pory najczęściej decydowały się kobiety, których martwił pogarszający się stan ich włosów, jednak w ostatnim czasie sytuacja ta się nieco zmieniła i w naszej przychodni trychologicznej coraz częściej przyjmujemy również panów.

Szkolenia w akademii trychologii

Oprócz świadczenie usług leczenia chorób włosów i skóry głowy, prowadzimy także szkolenia dla osób, które chciałyby zostać trychologami. Zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie z roku na rok staje się coraz większe.

Nasza oferta szkoleniowa przeznaczona jest dla osób, które chciałyby w przyszłości zająć się tego typu problemami. Napisz swoje zgłoszenie do Akademii Trychologii już dziś i zostań trychologiem!

Blog – Hair-Med
Dlaczego podcinanie końcówek włosów jest istotne?

Dlaczego podcinanie końcówek włosów jest istotne?

Piękne włosy to włosy zdrowe oraz zadbane. Każda z nas wie, że często najmniej atrakcyjnie wyglądają jednak końcówki, które mają tendencję do przesuszania się, łamania oraz rozdwajania. Dlatego chcąc cieszyć się piękną fryzurą, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o...

czytaj dalej
Jak określić porowatość włosów? Podpowiadamy!

Jak określić porowatość włosów? Podpowiadamy!

Jeśli lubimy zajmować się swoimi włosami i poddawać je różnorakim zabiegom pielęgnacyjnym, to pewnie nie jeden raz spotkaliśmy się z określeniem porowatości włosów. Porowatość włosa to nic innego jak stopień rozchylenia jego łusek. Tak więc włosy dzieli się na nisko-,...

czytaj dalej