Problemy z tarczycą a wypadanie włosów
Jaka jest funkcja tarczycy?
Tarczyca to gruczoł, który reguluje pracę praktycznie wszystkich komórek w naszym organizmie. Znajduję się ona w dolnej części szyi, pod krtanią. Jej funkcją jest wydzielanie hormonów- trójodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), przebiegające bez zarzutów jedynie przy odpowiednim poziomie TSH i jodu. Najczęściej występującymi chorobami tarczycy są:
- niedoczynność tarczycy (produkowane jest zbyt mało hormonów tarczycy, w stosunku do potrzeb organizmu);
- nadczynność tarczycy (produkowane jest zbyt dużo hormonów tarczycy, w stosunku do potrzeb organizmu);
- choroba Hashimoto (przewlekły stan zapalny tarczycy, na podłożu autoimmunologicznym);
- choroba Gravesa-Basedova (autoimmunologiczna choroba powodująca nadczynność tarczycy, w przebiegu, której tarczyca ulega powiększeniu).
Wszystkie choroby tarczycy mogą powodować osłabienie włosów, nadmierne wypadanie, przerzedzanie i łysienie, ponieważ są to zaburzenia hormonalne w organizmie.
Choroby tarczycy i ich wpływ na włosy
Choroby tarczycy zdecydowanie częściej występują u kobiet, dla których włosy są niezwykle ważne i pogorszenie ich stanu jest ogromnym problemem. Prowadzą one do spowolnienia tempa przemian metabolicznych, lub zaburzenia ich przebiegu, w komórkach macierzy włosa. Skutkuje to skróceniem cyklu wzrostu włosa, przez co włosy szybciej wypadają oraz brakiem lub ograniczonym porostem nowych włosów. Chorobom tarczycy towarzyszy także osłabienie kondycji włosów.
Jak niedoczynność tarczycy wpływa na włosy?
Przy niedoczynności stają się one szorstkie, matowe i łamliwe, natomiast przy nadczynności tarczycy włosy są cienkie i nienaturalnie błyszczące.
Osoby zmagające się z chorobami tarczycy powinny zasięgnąć porad trychologa w celu ustalenia odpowiedniej pielęgnacji i dopasowania odpowiednich zabiegów, w celu wzmocnienia, zagęszczenia i poprawy jakości włosów.