Jaki wpływ mają androgeny na włosy u mężczyzn?
Androgeny to jedne z hormonów, które znajdziemy w ludzkim ciele, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Są to hormony o budowie steroidowej. Mówiąc ogólniej można powiedzieć, iż androgeny to grupa hormonów płciowych. W organizmie mężczyzny są one produkowane w jądrach, przez komórki Leydiga oraz w przypadku DHEA także w nadnerczach. Wpływają one na budowę ciała, kształtowanie narządów płciowych, libido, tembr głosu, ale także na owłosienie. Jak hormony androgenowe oddziałują na męskie włosy i jakie problemy mogą powodować?
Androgeny u mężczyzn
Jak już wspomniano, androgeny są hormonami, które występują tak u kobiet jak i u mężczyzn, jednak dla tych drugich mają zdecydowanie większe znaczenie i pełnią liczniejsze funkcje. Androgeny u mężczyzny pozwalają rozwijać się i kształtować narządy płciowe jeszcze w życiu płodowym jak i mają wpływ na wytwarzanie wtórnych cech płciowych. To właśnie androgeny odpowiadają za męską sylwetkę oraz za cechy charakterystyczne dla męskiej budowy ciała.
Hormon męski niemal w całości produkowany jest przez jądra. To właśnie on przesądza o męskich cechach płciowych, jak i określa poziom libido u człowieka oraz odpowiada za szeroko rozumiany popęd seksualny mężczyzny.
Na drodze przemiany męskiego hormonu powstaje także inny znany hormon androgenowy jakim jest dihydrotestosteron, czyli DHT. Hormon ten ma duże znaczenie dla włosów, ponieważ to właśnie on wpływa na wrażliwe i osłabione mieszki włosowe, może powodować ich obkurczanie się, a w rezultacie wypadanie włosów.
Jak więc widać androgeny to hormony, które są bardzo istotne dla mężczyzn już od samego początku ich życia, a więc od życia płodowego silnie determinując męską płeć i jej cechy. To właśnie hormony androgenowe odpowiadają u mężczyzny za takie cechy jak budowa ciała, niski ton głosu, wzrost, zarost oraz owłosienie ciała. To właśnie one odgrywają także główną rolę w kształtowaniu się popędu seksualnego oraz w spermatogenezie.
Androgeny, a włosy
Wzrost włosów u człowieka jest regulowany przez wiele hormonów, w tym także przez androgeny. Efekt ich działania jest różny w zależności od okolicy ciała. Ten sam hormon u jednego człowieka, wpływa na mieszki włosowe pobudzająco i hamująco na różnych partiach ciała. U mężczyzn androgeny pobudzają wzrost włosów na twarzy i na klatce piersiowej. Niższy ich poziom stymuluje mieszki włosowe w okolicy pach oraz w okolicy łonowej. Jednocześnie wysoki poziom androgenów może powodować łysienie w obrębie skóry głowy. Hormony te jednocześnie pobudzają gruczoły łojowe i potowe do pracy.
Jeśli zauważalnym jest, iż włosy na głowie są coraz słabsze i mają tendencję do wypadania, warto zbadać poziom androgenów. Badania takie są bardzo istotne, ponieważ hormony te i ich prawidłowe funkcjonowanie są kluczowe dla organizmu mężczyzny, jak i dla jego wyglądu. Istnieje całkiem sporo wskazań, które obligować powinny do zbadania poziomu androgenów. Badania warto wykonać, gdy zauważamy wyraźny spadek libido, zaburzenia erekcji, gdy chłopiec zbyt wcześnie zaczyna dojrzewać, gdy męska tkanka tłuszczowa odkłada się w miejscach typowych dla kobiet jak np. uda czy biodra, a także w przypadku zauważalnego problemu z łysieniem.
To właśnie problemy z wypadaniem włosów najczęściej skłaniają panów do wizyty w gabinecie dermatologicznym lub trychologicznym. Łysienie takie można zaobserwować głównie na samym szczycie głowy, ale w momencie zaburzeń hormonalnych dotyczących androgenów, owłosienie na całym ciele jest zdecydowanie bardziej skąpe.
Problem łysienia androgenowego
Problem ze zbyt wysokim stężeniem androgenów u mężczyzn może prowadzić do wspomnianego już łysienia androgenowego. Łysienie tego typu określa się łysieniem niebliznowaciejącym i jest to nic innego jak postępująca utrata włosów. Mechanizm powstawania tego rodzaju łysienia związany jest z przemianą męskiego hormonu w dihydrotestosteron, który oddziałując na receptory androgenowe mieszka włosowego prowadzi do jego stopniowego zaniku. Efektem tego są coraz bardziej zminiaturyzowane mieszki włosowe i cieńsze oraz krótsze włosy.
Łysienie androgenowe jest zależne od czynników genetycznych i hormonalnych. Rozpoczyna się od utraty włosów w okolicy czołowej (zakola), a następnie ze szczytu głowy. Jak pokazują wszelkie analizy, łysienie androgenowe dotyka nawet 80% mężczyzn na różnych etapach ich życia. Na szczęście proces ten można spowolnić lub całkowicie zatrzymać, stosując odpowiednie kuracje trychologiczne. Kluczem jest szybka reakcja i głoszenie się do dobrego specjalisty trychologa. Dzięki szybkiej kuracji, miejscowej jak i ogólnej można ograniczyć lub nawet zahamować problem tego typu łysienia.