Nadmierne wypadanie włosów po ciąży – jak je zatrzymać?
Czy Twoje włosy w ciąży były mocne, gęste i miały kondycję jak nigdy dotąd? Niemal każda kobieta jest zachwycona swoją fryzurą w czasie ciąży. Problemy zaczynają się jednak po kilku tygodniach po porodzie, kiedy to większość pań zaczyna skarżyć się na łysienie poporodowe. Czym jest to zjawisko, jak długo wypadają włosy po porodzie oraz co stosować na wypadające włosy po ciąży?
Wypadające włosy po ciąży – dlaczego tak się dzieje?
Wszystkiemu winne są estrogeny. Tak, to właśnie wysoki poziom tych hormonów w czasie ciąży ograniczał wypadanie włosów, a jego spadek po porodzie sprawia, iż kobiety zaczynają zauważać nadmierne przerzedzanie się włosów. Trzeba jednak wiedzieć, iż jest to stan normalny i fizjologiczny. Nie trzeba się nim nadmierne przejmować, ponieważ po ciąży wypadają jedynie te włosy, które „sztucznie” były hamowane przed wypadnięciem przez estrogen w czasie ciąży. Poziom estrogenów w organizmie kobiety wyraźnie spada około 3 miesiące po porodzie i to wtedy panie zauważają pierwsze oznaki przerzedzania się włosów na głowie. Jest to jednak proces fizjologiczny – włosy się przerzedzą, ale odrosną. Jeśli jednak nazbyt stresuje Cię wypadanie włosów po ciąży, zawsze warto przyjść do nas, wykonać diagnostykę i porozmawiać z trychologiem o tym, jak można wzmocnić włosy oraz pobudzić je do szybszego wzrostu.
Dlaczego włosy w czasie ciąży tak gęstnieją? Otóż dzieje się to z jednej, bardzo prostej przyczyny. Mianowicie w trakcie dziewięciu ciążowych miesięcy wydłużona zostaje faza wzrostu włosów, a więc anagen. Włos, który w normalnych sytuacjach już by wypadł (bo jest stary), w czasie ciąży jest utrzymywany w fazie wzrostu. Odpowiadają za to wspomniane już estrogeny, które w czasie ciąży pełnią także szereg innych zadań. Łysienie poporodowe ma charakter rozlany i dotyczy nawet do 30% włosów na głowie.
Alopecia postpartalis, czyli łysienie po porodzie
Łysienie poporodowe dotyka więc niemal każdą kobietę. Nawet 90% młodych mam wie, czym jest to zjawisko i doświadczyło go. Sama ciąża jak i okres po ciąży to szereg dość gwałtownych zmian hormonalnych w ciele kobiety. Dlatego też nie trzeba się nadmiernie martwić tym, że kilka tygodni po narodzinach dziecka z głowy spada więcej włosów – to stan fizjologiczny oraz przejściowy. Po ciąży wszystko na nowo musi się unormować, także cykl życia włosa. Będzie to trwało nawet do 12 miesięcy. Wypadające włosy po ciąży są więc normalnym zjawiskiem, a samo łysienie poporodowe jest rodzajem łysienia telogenowego. Łysienie telogenowe to z kolei wynik skróconej fazy wzrostu włosa. Łysienie tego typu najczęściej dotyka właśnie kobiet. Już sama ciążą i zmiany hormonalne jakie ze sobą niesie może powodować ten typ łysienia, ale sprzyja mu również przewlekły stres, anemia, niewłaściwa dieta, choroby endokrynologiczne, etc., a więc wszystko to, czego może doświadczyć kobieta w ciąży i poza tym okresem.
Jeśli jednak wypadanie włosów po porodzie bardzo Cię martwi, przyjdź do naszego trychologa. Podstawowym badaniem jakie wykonujemy w naszych gabinetach jest trichoskopia, a więc ocena stanu włosów i skóry głowy mikrokamerką. Trycholog powie Ci więcej o kondycji Twoich włosów i skóry na głowie, a także wskaże jakich kosmetyków warto używać, by wzmocnić włosy.
Co na wypadanie włosów po ciąży?
Jeśli zauważasz, że po ciąży wypada Ci znacząco więcej włosów, przede wszystkim uznaj ten stan za naturalny. Oczywiście warto jest się profilaktycznie przebadać i sprawdzić stan swojego zdrowia – wszak kondycja włosów często odzwierciedla kondycję ciała. Trycholog doradzi Ci na pewno wykonanie podstawowej morfologii krwi, a także badanie ogólne moczu i sprawdzenie poziomu ferrytyny, poziomu żelaza oraz poziomu hormonów tarczycy fT3, fT4 i TSH.
Po ciąży za stan Twoich włosów odpowiadać będzie w dużej mierze dieta. Wiele kobiet musi w tym czasie zrezygnować z nabiału czy niektórych mięs, ponieważ wymaga tego dieta eliminacyjna i nietolerancje pokarmowe dziecka. To także wpływa na stan włosów. Podstawą więc jest odżywianie się zdrowo – w diecie karmiącej mamy nie może zabraknąć składników bogatych w żelazo, w zdrowe kwasy tłuszczowe, w witaminy z grupy B, cynk i inne tego typu składniki, które są dla wzrostu włosów kluczowe. Zbilansowana dieta to podstawa – jest ona dużo ważniejsza niż łykanie suplementów na porost włosów czy stosowanie kosmetyków wzmacniających włosy. Sięgaj więc tak często jak możesz po ryby, zdrowe orzechy, kasze, warzywa, chude mięsa oraz po zdrowe tłuszcze jak dobrej jakości oliwa z oliwek, oleje z dyni, z wiesiołka, z lnu czy ze słonecznika.
Jeśli nie chcesz dodatkowo obciążać włosów, zrezygnuj w tym czasie z mocnych zabiegów fryzjerskich. Pierwszą koloryzację warto zrobić koło 12 miesięcy po ciąży, gdy Twoje włosy zdążą się już odpowiednio zregenerować. Na co dzień także dbaj o nie łagodnie – trycholog podpowie Ci, jakie kosmetyki będą do tego celu najodpowiedniejsze.
Na tyle, na ile to możliwe ograniczaj także stres – ten nigdy nie wpływa na włosy korzystnie. Stres może przyczynić się nawet do powstania stanów zapalnych wokół mieszków włosowych, a to kolejna przyczyna mogąca wywołać wzmożone wypadanie wlosow. Jak więc widać, włosy po ciąży nie mają lekko. Kobieta po porodzie powinna być otoczona odpowiednim wsparciem tak, by zadbać o jej stan psychiczny oraz stan emocjonalny. Okres po porodzie to czas bardzo wielu zmian – zmiany hormonalne, nowe obowiązki, zmęczenie, czasem brak snu, potrzeba stałej troski o dziecko. Niepokoje mogą nasilać problemy z wypadającymi włosami po ciąży, dlatego warto zadbać o balans, w czym powinny pomóc kobiecie osoby, które są wokół niej.
Kuracje u trychologa
Wypadające włosy po ciąży można także wzmocnić przez stosowanie miejscowych kuracji na skórę głowy. O tego typu zabiegach porozmawiaj z trychologiem. Specjalista podpowie Ci, jakie dermokosmetyki będą skuteczne dla tego typu łysienia, ale i wolne od składników, które mogłyby przenikać do mleka matki – to bardzo istotne!
Z powodzeniem, po przeprowadzeniu wywiadu przez specjalistę, można poddać się w gabinecie niektórym zabiegom, które korzystnie oddziałują na kondycję włosów dotkniętych wypadaniem. Młode mamy mogą się poddać zabiegom nieiniekcyjnym, ale także mezoterapii. Zabiegi iniekcyjne mogą być czasem niewskazane ze względu a karmienie piersią. Dlatego też wizyta u trychologa ma na celu wykonanie dokładnego wywiadu oraz omówienie ewentualnych wskazań i przeciwwskazań każdego zabiegu. Jeśli borykasz się z wypadaniem włosów, nie zwlekaj – przyjdź do nas, by zadziałać jak najszybciej.
Jak długo wypadają włosy po porodzie? Nie ma na to jednej reguły, ale zazwyczaj po okresie 6 – 12 miesięcy od porodu wszystko na głowie powinno się już unormować i wrócić do stanu sprzed ciąży.