22 maja 2024
Metody i zabiegi

Jak chronić włosy przed wilgocią?

Włosy narażone na wilgoć mogą stać się podatne na szereg problemów, takich jak puszenie, skręcanie się czy utrata połysku. Szczególnie doskwiera to wtedy, gdy spędziliśmy czas na ich stylizacji za pomocą prostownicy. Dlatego kluczowe jest zastosowanie skutecznych sposobów, aby chronić włosy przed działaniem wilgoci. Jak więc chronić wyprostowane włosy przed wilgocią?

Sprawdzaj jakich produktów do włosów używasz

Jeśli Twoje włosy mają tendencję do puszenia się, bardzo ważnym jest sprawdzanie jakich produktów do pielęgnacji i stylizacji używamy. Produkty stylizacyjne na bazie wody, takie jak żele czy pianki, mogą przyczyniać się do absorpcji wilgoci przez włosy. Staraj się ograniczać ich użycie, szczególnie w warunkach, gdy na zewnątrz pada deszcz lub wilgotność powietrza jest zwiększona podobnymi czynnikami. Jeśli przed wyjściem stylizujesz włosy prostownicą, chcąc, by zostały gładkie i proste zastosuj przed wyjściem dobrej klasy lakier. Lakiery do włosów chroniące je przed wilgocią to kosmetyki nowej generacji, które pozwalają cały dzień cieszyć się nienaganną fryzurą. Tego typu utrwalenie nie tylko pozwoli ochronić pasma przed wilgocią, deszczem czy wiatrem. Najlepsze lakiery zawierają składniki aktywne, które nie tylko stylizują włosy, ale także dbają o ich zdrowie i kondycję. Warto więc wybierać kosmetyki dobre jakościowo – jeśli nie wiesz jakie, zapytaj o zdanie trychologa.

Dbaj o włosy na co dzień – oleje i serum

Żadna fryzura nie będzie odporna na działanie czynników zewnętrznych, jeśli nie będziesz dbać o włosy regularnie, a więc na co dzień. W utrzymaniu włosów w dobrej kondycji pomaga stosowanie olejków oraz serum. Kosmetyki tego typu tworzą warstwę ochronną łodygę włosa przed wilgocią. Łuski włosa są dzięki nim domknięte, a końcówki nie rozdwajają się, co sprzyja zabezpieczeniu kosmyków przed dostawaniem się wilgoci w ich głąb. Jakie olejki i serum najlepiej stosować? Jednym z lepszych będzie olejek arganowy, który nadaje się do każdego rodzaju włosów. Nakładany na włosy od połowy ich długości wzmacnia je i odbudowuje strukturę włosa. Chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (w tym przed wilgocią), zapobiega łamliwości i puszeniu się. Nadaje połysk.

Nie przesuszaj włosów

Im bardziej zdrowe, nawilżone włosy, tym mniej będą one podatne na działanie wilgoci. Im częściej używasz suszarki, prostownicy czy lokówki, a nie zabezpieczasz włosów przed temperaturą, tym mocniej je wysuszasz. Wysuszone włosy to włosy łamliwe, z mocno odchyloną łuską włosa, bardziej podatne na wpływ wilgoci z powietrza. Najlepszym krokiem będzie prostowanie i kręcenie włosów jedynie wtedy, gdy to konieczne, raz na jakiś czas, zamiast codziennie. Jeśli suszysz włosy suszarką, susz je przy użyciu chłodniejszego nawiewu, najlepiej z funkcją jonizacji. Przed każdym zabiegiem z zastosowaniem wysokich temperatur, stosuj kosmetyki termoochronne.

Ochrona włosów podczas snu

Pewnie niewiele z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale nawet nieodpowiedni materiał, z jakiego wykonana jest pościel może mieć negatywny wpływ na nasze włosy i uszkadzać je. Uszkodzona struktura włosów to zdecydowanie większa podatność kosmyków na działanie wilgoci. Warto więc stosować jedwabne poduszki czy chustki na włosy podczas snu. Minimalizują one tarcie i zaczepianie się kosmyków o materiał, ograniczają elektryzowanie się włosów, a to przekłada się bezpośrednio na mniejsze ich zniszczenia i eliminuje podatność włosów na wpływ wilgoci.

Widzimy więc, że istnieje minimum kilka sposobów na to, jak chronić włosy przed deszczem lub wilgotnym powietrzem podczas wakacji w tropikach. Skuteczna ochrona włosów przed wilgocią wymaga zastosowania kompleksowego podejścia, uwzględniającego zarówno pielęgnację, jak i stylizację. Wybieraj odpowiednie produkty, dbaj o regularne stosowanie produktów nawilżających , aby cieszyć się zdrowymi, lśniącymi włosami, nawet w wilgotnych warunkach.