Na czym polega metoda curly girl
Panie o kręconych włosach wiedzą na pewno, iż są to włosy wymagające. By wydobyć z nich ich naturalne piękno, trzeba o nie odpowiednio dbać, a jednym ze sposobów na to może być tzw. metoda curly girl (metoda cg). O co dokładnie chodzi? Otóż jest to specjalny sposób pielęgnacji włosów kręconych, który opracowany został przez ekspertkę w dziedzinie kręconych fryzur – angielkę Lorraine Massey. Wbrew pozorom, metoda cg nie jest trudna w codziennym stosowaniu, a jeśli raz wcielisz w życie jej zasady, już nigdy nie powrócisz do żadnego innego sposobu dbania o włosy kręcone. Co więc warto wiedzieć o curly girl?
Lorraine Massey
Lorraine Massey znana jest dziś chyba wszystkim włosomaniaczkom, szczególnie tym posiadającym na głowie tysiące sprężystych loków i loczków. To osoba, która miliony osób na świecie nauczyła kochać takie włosy oraz odpowiednio o nie dbać, by nie sprawiały problemów oraz cieszyły swoim nieziemskim wyglądem.
Cała kariera Lorraine jako fryzjerki kręciła się wokół tego, by poznać i zrozumieć kręcony włos – jego budowę, potrzeby, etc. Z tego powodu zjechała ona cały świat pracując z klientami posiadającymi naturalne loki i podglądając czego te włosy wymagają. Efektem tej pracy i podróży przez Hongkong, Szanghaj, Boracay, Tokio, Nowego Jork i dziesiątki innych miast, stało się opracowanie własnej metody curly girl oraz stworzenie swoich produktów i akcesoriów pomagających dbać o kręcone włosy.
Metodami pielęgnacji kręconych włosów Lorraine podzieliła się w swoich książkach, w których szczegółowo opisuje jak oczyszczać, pielęgnować oraz stylizować kręcone włosy.
Kręcone włosy – charakterystyka
Każde włosy, także te kręcone, mają swoje charakterystyczne cechy. Włosy kręcone, które określamy także lokami, najczęściej są włosami dość trudnymi w pielęgnacji, mają tendencję do plątania się, puszenia, nieraz bardzo trudno je rozczesać. Poza tym włosy kręcone są zazwyczaj wysokoporowate, a to oznacza, ich ich łuski dość mocno odstają od łodygi włosa. Wysokoporowatość włosów wpływać może na ich tendencję do przesuszania się, mogą być matowe, ale także dość szybko schną po umyciu. Już odrobina wody lub wilgoci sprawia, iż włosy z tendencją do skręcania się będą się kręcić. Jak więc widać, są to włosy dość trudne i warto wiedzieć jak dobrze się nimi zajmować.
Metoda curly girl – jak zacząć?
Na początek warto poszukać informacji o metodzie curly girl, by stopniowo wcielić ją w życie. Metoda cg zakłada delikatną pielęgnację włosów, a wszystko rozpoczyna się już na etapie ich mycia, czyli oczyszczania. Zasada jest taka, by wyeliminować wszelkie składniki w kosmetykach, które nie służą włosom kręconym. Panie posiadające loki powinny więc na początek pozbyć się kosmetyków zawierających wysuszające alkohole (oznaczenia Alcohol Denat. , Alcohol, SD-alcohol i SD-alcohol 40), silikony (Dimethicone, Trimethicone, Simethicone, Amodimethicone i inne substancję o nazwach z końcówką -thicone) oraz oleje mineralne i woski (oznaczenia: Mineral Oil lub Paraffinum Liquidum, Cera Alba, Petrolatum, Lanolin, wszelkie kosmetyki z określeniem „wax” w nazwie). Dzięki metodzie curly girl krok po kroku sprawisz, że Twoje kręcone włosy staną się coraz bardziej sprężyste i wydobędziesz z nich 100% ich naturalnego piękna.
Mycie kręconych włosów
Kluczowym dla metody curly girl jest wdrożenie kilku zasad mycia włosów kręconych.
Jak myć włosy kręcone? Przede wszystkim trzeba wyposażyć się w dobry szampon myjący, a więc taki, który zawiera odpowiednie, myjące substancje. Na etykietach warto szukać ich pod nazwami Sodium Laureth Sulfate (SLES), Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Myreth Sulfate (SMS) czy Sodium Coco Sulfate (SCS). Pamiętaj – szamponów z tymi składnikami nie używaj na co dzień, ponieważ są zbyt mocne! Zaleca się stosować się je np. co kilka myć, raz na 2 – 3 tygodnie. Mocniejsze składniki są wskazane jak na jakiś czas, ponieważ efektywnie usuwają z włosów wszelkie zanieczyszczenia jak pozostałości kosmetyków, kurz, produkty do stylizacji, etc.
Zgodnie z zasadami curly girl, na co dzień do mycia włosów używaj…odżywki. Tak, idealnie do mycia włosów kręconych nada się odżywka, lekki balsam lub maska do włosów. Jeśli musisz, używaj do mycia bardzo delikatnych szamponów – mocne, oczyszczające szampony mogą być w użyciu jedynie do 2 razy w miesiącu.
Dlaczego do mycia włosów kręconych zaleca się odżywkę? Otóż włosom kręconym trzeba dużej dawki nawilżenia, ponieważ mają one tendencję do przesuszania się, są dodatkowo bardzo delikatne. Odżywka nie przesuszy włosów jak może zrobić to zbyt mocny szampon. Jednocześnie dba o skórę głowy i świetnie chroni kręcone włosy przed splątywaniem się. Myjąc włosy regularnie odżywką możesz spodziewać się, iż będą one odpowiednio nawilżone, miękkie, a każdy lok będzie sprężysty.
Pamiętaj także, by do mycia włosów nie używać gorącej wody. Włosy zawsze myj w wodzie letniej, nigdy nie wycieraj ich ręcznikiem przez pocieranie. By osuszyć włosy, odsącz nadmiar wody w pieluszkę, bawełnianą koszulkę, możesz wykorzystać nawet papierowy ręcznik. Na podsuszone włosy nakładaj po każdym myciu olejek – może to być np. olejek z pestek moreli lub inny ulubiony. Olejek nakładamy na końcówki.
Metoda curly girl – produkty
Jeśli już nauczysz się pielegnacji włosów metodą curly girl, jej zasady będą dla Ciebie proste w codziennym stosowaniu. Warto sobie na samym początku skompletować niezbędne produkty pozwalające na stosowanie tej metody.
Przede wszytkim miej pod ręką mocniejszy szampon oczyszczający do stosowania co 2 – 3 tygodnie. Ponadto na co dzień stosuj delikatny szampon bez siarczanów, a jeszcze lepiej gdy zamienisz go na odżywkę do mycia włosów (warto wybrać taką bez silikonów). Przyda Ci się na pewno zwykła pieluszka do odsączania nadmiaru wody z włosów lub zwykły bawełniany t – shirt, także nadaje się do tego celu idealnie. Warto także mieć krem do loków lub olejek, którym po wysuszeniu fryzury można dokończyć jej stylizację.
Ważne! Do czesania włosów kręconych nie używaj szczotki, zwłaszcza plastikowej. Wymień ją na drzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Do włosów używaj także jedwabnych akcesoriów (gumek, opasek), które nie elektryzują włosów i wspierają proces wygładzania się łusek włosa.