Jak się przygotować do badań laboratoryjnych?
Diagnostyka u trychologa to nie tylko obrazowa trichoskopia czy wywiad, ale także badania laboratoryjne. Za stan naszych włosów oraz skóry głowy odpowiada zdrowie i ogólna kondycja całego naszego organizmu. Stan naszego organizmu jest idealnie widoczny w tym, jak wyglądają nasze włosy i czy mamy problemy ze skórą głowy. Dlatego trycholog diagnozując pacjenta (np. pod kątem wypadania włosów) może zlecić mu wykonanie badań krwi. Istotnym jest dobre przygotowanie się do tego typu badań. Jak to zrobić?
Zasady ogólne zanim pójdziesz na badanie
Ogólną zasadą jest, iż na badania krwi przychodzimy na czczo. To prawda, ale warto pamiętać o kilku innych zasadach. Jeśli zamierzasz wykonać badania laboratoryjne, przygotowuj się do nich już na kilka dni przed. Na wyniki badań wpłynąć może nawet stres, a więc warto go unikać przed wykonywaniem diagnostyki laboratoryjnej. Wysoki poziom stresu może zaburzyć nawet dość znacznie poziom TSH, kortyzolu, prolaktyny, albuminy, wazopresyny, angiotensyny, a nawet insuliny.
Kilka dni przed badaniem warto także zaniechać przyjmowania suplementów i zdrowo się odżywiać. Istotnym jest zgłoszenie się na pobranie krwi rano (między 7 a 10) – będzie to najwygodniejsze, zwłaszcza gdy trzeba być na czczo. Jeśli w nawyku masz regularne, intensywne treningi, zrezygnuj z nich na dzień przed badaniem. Ostatnim ważnym czynnikiem jest dla niektórych badań także dzień cyklu menstruacyjnego. Jest on znaczący zwłaszcza ze względu na hormony i zawsze warto dopytać lekarza lub trychologa, w jakiej fazie cyklu powinno się wykonać dane badanie. Badania żelaza ani morfologii nie powinno wykonywać się w czasie menstruacji.
Jakie badania może zalecić trycholog?
Nie wszystkie wyniki badań krwi będą dla trychologa znaczące z punktu widzenia oceny stanu zdrowia skóry głowy i włosów. Badaniami, które są dla trychologa najbardziej pomocne w diagnostyce łysienia czy innych schorzeń będą: ogólna morfologia krwi, poziom hormonów tarczycowych, a więc TSH i fT3 i fT4, ferrytyna, ATPO, ATG, poziom witamin B12 i D3 oraz CRP i OB.
Badanie krwi a kawa – czy ma to znaczenie? Cholesterol i glukoza
To, że przed niektórymi badaniami trzeba być na czczo to już wiemy. Czy dotyczy to również kawy? Tak, istnieje powiązanie pomiędzy miarodajnym i wiarygodnym badaniem krwi a kawą. Przed udaniem się do laboratorium warto wystrzegać się picia tego pobudzającego napoju. Jest to szczególnie istotne przy oznaczeniu cholesterolu w badaniach. Badanie cholesterolu po kawie może dać nieco zafałszowany wynik, tak samo jest w przypadku elektolitów czy glukozy. Badanie poziomu glukozy po kawie także nie będzie wiarygodne. Przed badaniami warto również zrezygnować z picia mocnej herbaty, nie mówiąc już o alkoholu czy paleniu tytoniu. To bezwzględnie niewskazane.
Badanie cholesterolu – jak się przygotować? Trycholodzy często zalecają oznaczenie poziomu cholesterolu w przypadku problemów z włosami. Naukowo udowodniono bowiem, iż wysoki poziom złego cholesterolu prowadzi do nasilonego wypadania włosów oraz do ich przedwczesnego siwienia. Przed badaniem poziomu cholesterolu należy wstrzymać się na minimum 12 godzin od spożywania posiłków, picia herbaty, etc. Kawa przed pobraniem krwi jest również niewskazana.
Także cukrzyca może mieć wpływ na osłabioną kondycję włosów. Z tego względu trycholog może zalecić oznaczenie poziomu glukozy u pacjenta. Badanie poziomu glukozy a kawa – czy ma to znaczenie? Tak, przed badaniem glukozy należy wystrzegać się wszelkich napojów, które zawierają kofeinę – kawy, coca – coli, nawet mocnej herbaty. Co zużywa najwięcej glukozy? Otóż ludzkim organem, który zużywa dziennie nawet 120 gramów glukozy jest…mózg. Warto dbać o prawidłowy poziom tego cukru we krwi, by chronić się przed cukrzycą oraz związanymi z nią powikłaniami.
Kawa przed badaniem TSH, czyli jak i jakie hormony zbadać pod kątem zdrowia skóry głowy i włosów
Same hormony tarczycowe, jeśli są na prawidłowym, uregulowanym poziomie pozostają bez wpływu na stan skóry głowy i włosów. Inaczej jest, gdy hormonów tych mamy nadmiar lub zbyt mało. Niedoczynność oraz nadczynność tarczyc oddziałuje na kondycję włosów zdecydowanie znacząco, prowadząc najczęściej do wzmożonego wypadania włosów. Pewnym więc jest, iż trycholog skieruje swojego pacjenta na badania poziomu hormonów tarczycowych, a więc TSH, fT3 i fT4.
Problemy z tarczycą wpływają na regulację metabolizmu oraz na podaż tlenu. Cebulki włosa na skutek nieprawidłowego poziomu hormonów tarczycy dostają mniej tlenu oraz mniej ważnych substancji odżywczych. To osłabia kondycję włosa sprawiając, iż ten ma tendencję do wypadania. Problemy z tarczycą sprawiają często, że włosy stają się szorstkie, suche i łamliwe. Jak więc widać, zbadanie poziomu hormonu tarczycy jest kluczowe. Czasem, by znów mieć zdrowe, lśniące włosy, wystarczy jedynie uregulować pracę tego gruczołu.
Badanie TSH – w jakim dniu cyklu je wykonać? Nie ma tutaj szczególnych wskazań ani przeciwwskazań. Badanie TSH można wykonać w dowolnym dniu cyklu. Nawet przyjmowanie leku na niedoczynność tarczycy bezpośrednio przed analizą krwi nie ma znaczenia dla oznaczenia poziomu TSH – niemniej przyjęty na czczo lek będzie miał wpływ na oznaczenie stężenia fT4, więc lepiej go zaniechać. A czy kawa przed badaniem TSH ma wpływ na wynik badania? Nie, ani picie kawy czy nawet zjedzenie śniadania nie wpłynie na nieprawidłowy wynik TSH. Nie każdy z nas wszystkie wie o surowicy krwi, a z niej właśnie odczytywany jest poziom TSH. Nie ma konieczności wiedzieć wszystkiego – trycholog w dobrym gabinecie dokładnie powie Ci, jak przygotować się do badania, by to było wiarygodne.
Ogólne badanie jakim jest morfologia, badanie poziomu cholesterolu, poziomu glukozy, hormonów tarczycowych, żelaza i inne – chcąc wiedzieć, co dokładnie dzieje się z włosami i skórą głowy pacjenta, trycholog musi mieć szeroki obraz stanu jego zdrowia i stylu życia. W Hair Med wykonasz wszelkie niezbędne badania diagnostyczne, a poza tym zostaniesz pokierowany na właściwe badania laboratoryjne. Nasi trycholodzy wciąż podnoszą swoje kompetencję i poziom wiedzy, a wynikiem tego są coraz bardziej precyzyjne umiejętności diagnostyczne. Zaufaj nam – razem z Tobą pomożemy uporać się z każdym, nawet najbardziej trudnym i zaawansowanym problemem na głowie!