Czym zajmuje się trycholog?

Sty 2, 2020

Wielu z nas boryka się z łupieżem, podrażnieniami skóry głowy czy wypadaniem włosów. Żyjąc w ciągłym pośpiechu, często bagatelizujemy te problemy, a w najlepszym razie próbujemy walczyć z nimi za pomocą specjalistycznych szamponów czy ziołowych suplementów. Jednak nawet środki kupione w aptece nie zawsze są w stanie zaradzić nękającym nas schorzeniom. Dlatego, szukając rozwiązania problemów związanych z włosami i skórą głowy, musimy udać się do trychologa.

Kim jest trycholog i kiedy należy go odwiedzić?

Trycholog to specjalista zajmujący się diagnozą i leczeniem schorzeń włosów i skóry głowy. Nie tylko rozpozna on przyczynę naszych problemów i wyda dyspozycje odnośnie leczenia, lecz także wskaże pielęgnację odpowiednią dla rodzaju naszych włosów.

Do odwiedzenia trychologa powinny skłonić nas wszelkie niepokojące zmiany na skórze głowy, takie jak drobne krostki, uporczywe swędzenie czy zaczerwienienia. Równie alarmujące są sytuacje, w których po podrapaniu się w głowę znajdujemy za paznokciami płatki łupieżu lub oleistą substancję.

Warto rozważyć wizytę również w przypadku łysienia czy wzmożonego wypadania włosów. Zanim jednak zarezerwujemy termin, zastanówmy się, czy w naszym przypadku rzeczywiście objawy są oznaką choroby. Zdrowy człowiek pozbywa się ok. 100-150 włosów na dobę. Jest to normalny proces wymiany fizjologicznej, który nie powinien nas niepokoić.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Podstawę diagnostyki stanowi kompleksowe badanie trychologiczne, podczas którego zajmujący się nami specjalista zapozna się ze stanem rejonów objętych zmianami oraz zaleci nam stosowną kurację. Do najskuteczniejszych metod diagnostycznych należą badania stanu skóry głowy oraz łodyg i cebulek włosów, czyli trichogram i trichoskopia.

Trichogram to analiza stanu cebulek włosów. Podczas zabiegu trycholog pobierze od nas 50-100 włosów, które następnie zostaną przekazane do laboratorium i zbadane pod mikroskopem.

Trichoskopia wykorzystuje technikę wideodermoskopii pozwalającej na obserwację włosa nawet w 70-krotnym powiększeniu. Uzyskany dzięki temu materiał fotograficzny zostaje wysłany do laboratorium w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy.

Jak przygotować się na wizytę u trychologa?

Na 24 godziny przed planowanym terminem wizyty powinniśmy powstrzymać się od mycia i czesania włosów. Mogłoby to wpłynąć na wynik badań, a tym samym spowodować postawienie błędnej diagnozy. Nie powinniśmy też używać tego dnia produktów do stylizacji. Do gabinetu należy przynieść listę stosowanych przez nas na co dzień preparatów do pielęgnacji włosów.

Udostępnij:
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

O zasadach przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych dowiesz się z naszej klauzuli informacyjnej.

4 + 10 =

ZOBACZ INNE POSTY

CZY OCZYSZCZANIE SKÓRY GŁOWY JEST WAŻNE ?

CZY OCZYSZCZANIE SKÓRY GŁOWY JEST WAŻNE ?

Często zastanawiamy się, czy samo umycie głowy wystarczy aby skóra głowy została oczyszczona a włosy były pełne blasku. Niestety nie zawsze idzie to w parze, zwłaszcza jeśli stosujemy kosmetyki pozbawione naturalnych składników. Wszystkie parabeny i silikony zawarte w...

czytaj dalej
Prawidłowa pielęgnacja włosa

Prawidłowa pielęgnacja włosa

Prawidłowa pielęgnacja włosa  1.  Podwójne mycie skóry głowy naturalnym szamponem, myjemy tylko skore głowy, nie pocieramy                 łodygi. 2.  Peeling, szampon oczyszczający wykonywany  regularnie pozwoli nam nie tylko oczyścić skórę   głowy, ale również...

czytaj dalej
Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, dotyczyć to może zmian hormonalnych, niedoborów witamin, przyjmowanych leków, stanu skóry głowy. Kobiety dodatkowo zmagają się z nadmiernym wypadaniem po ciąży i w okresie menopauzy. Zmiany hormonalne wpływają na skrócenie...

czytaj dalej