Hormony kobiet, czyli najważniejsze grupy hormonów u kobiet
Okres dojrzewania, cykl miesiączkowy, ciąża, menopauza i wiele innych procesów – to wszystko przebiega zdrowo, jeśli kobieta ma w swoim organizmie odpowiedni poziom hormonów odpowiedzialnych za te procesy. Hormony są dla kobiet ogromnie istotne, ponieważ regulują całe ich zdrowie, ale i urodę. Równowaga hormonalna w ciele kobiety to niezwykle istotna kwestia, której warto pilnować. Jakie hormony kobiety wpływają tak bardzo na jej organizm?
Hormony u kobiet
Zdecydowanie najważniejszymi hormonami kobiety są estrogeny. Są to hormony produkowane przez jajniki, których najwyższe stężenie wykazują badania hormonalne w 1. fazie cyklu. Estrogeny odpowiadają za to, że wyglądamy jak kobiety i czujemy tę kobiecość. To one zmieniają dziewczynkę w kobietę, to one rządzą kobiecą sylwetką. Regulują libido, ale sprawiają także, iż skóra jest nawodniona, jędrna oraz elastyczna. Ułatwiają one odkładanie się wapnia w kościach, co zapobiega osteoporozie, zwiększają krzepliwość krwi oraz ilość dobrego cholesterolu. Zbyt mała ilość estrogenów zaburza cykl miesiączkowy oraz powoduje problemy z zajściem w ciążę. Z kolei ich nadmiar powoduje przybieranie na wadze i złe samopoczucie.
- Progesteron to kolejny z najważniejszych hormonów u kobiet. To hormon szczególnie ważny dla mam i dla kobiet planujących macierzyństwo. Progesteron uwalnia się w 2. fazie cyklu i to właśnie on odpowiada za wystąpienie owulacji. Rolą progesteronu jest doprowadzenie do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej oraz utrzymanie ciąży. Gdy mamy problemy z progesteronem nasze miesiączki stają się nieregularne, a będąc w ciąży możemy nawet ją stracić. Badania hormonalne pokażą każdy problem związany z tym hormonem i ukierunkują nas np. na leczenie niewydolności jajników.
- Androgeny to kolejne bardzo istotne hormony kobiety rządzące jej zdrowiem, urodą i dobrym samopoczuciem. Androgenami są androstendion oraz testosteron– hormony produkowane przez jajniki i przez nadnercza. Od tych hormonów zależy stan skóry, poziom popędu seksualnego, a także gospodarka wapniowa organizmu. Niski poziom testosteronu to słabsze samopoczucie i małe zainteresowanie seksem. Z kolei wysoki poziom androgenów przysparza problemów w postaci nadmiernego owłosienia ciała, obniżenia się głosu, a także problemów z zespołem policystycznych jajników.
- Prolaktyna to hormon kobiety regulujący jej życie jak i życie jej potomstwa. Prolaktyna wraz z progesteronem to podstawowe hormony u kobiety ważne dla utrzymania ciąży. Prolaktyna odpowiada także za laktację po porodzie. Gdy prolaktyny jest za dużo kobieta może skarżyć się na zaburzenia cyklu, z kolei, gdy jest młodą mamą może cierpieć na mlekotok i bardzo bolesne piersi. Zbyt wysoka prolaktyna to mniejsza ochota na seks, suchość pochwy, a nawet bezpłodność.
Mówiąc o najważniejszych z punktu widzenia zdrowia i urody hormonach kobiety, nie można nie wspomnieć o hormonach tarczycy. Hormony tarczycowe regulują wiele procesów w organizmie. Rolą tarczycy w organizmie jest wydzielanie hormonów – trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Prawidłowa praca tarczycy określana jest eutyreozą. Tyroksyna odpowiada za prawidłowe przemiany metaboliczne, ma wpływ na prawidłową pracę gruczołów płciowych i układu sercowo- naczyniowego. Kobiety bardzo często zmagają się z tzw. niedoczynnością tarczycy, która potrafi rozregulować pracę organizmu. Dlatego tak ważne są badania hormonalne kobiet i ciągłe monitorowanie stanu hormonów w ciele. Niedoczynność tarczycy prowadzi do problemów ze skórą i z włosami, ma także duży wpływ na przybieranie na wadze. Niedoczynność tarczycy zaburza także cykl miesiączkowy oraz wpływa na gorsze samopoczucie i osłabienie.
Zaburzenia hormonalne u kobiet
Zbyt niskie lub zbyt wysokie stężenie hormonów u kobiet jest zjawiskiem dość częstym. Dlatego też tak ważne są regularne badania hormonalne kobiet i sprawdzanie stanu hormonów. Szczególnie istotne jest sprawdzanie poziomu hormonów tarczycy. Warto je robić chociaż dwa razy w roku, by w miarę szybko podjąć leczenie w przypadku niedoczynności lub nadczynności tego gruczołu. Zawsze, gdy zauważymy w swoim ciele wymienione powyżej objawy niskiego lub wysokiego poziomu hormonów, warto się przebadać.
Stężenie hormonów wykazuje badanie z krwi. Na badania kieruje lekarz endokrynolog lub ginekolog, ponieważ oznaczenie prawidłowego stężenia hormonów zależy od momenty cyklu, w którym znajduje się kobieta, a często nawet od pory dnia. To wszystko wyjaśni nam doświadczony medyk.
Badania hormonalne kobiet dają odpowiedzi na wiele pytań o stan jej zdrowia. Są podstawowym krokiem, gdy chcemy poznać nasze problemy z płodnością lub z poziomem libido. Zaburzenia hormonalne to często wypadanie włosów, nieregularne miesiączki, zbyt obfite lub zbyt skąpe krwawienia, kruche paznokcie lub zaostrzony trądzik. Niezależnie czy jesteś młodą kobietą, nastolatką czy kobietą po menopauzie, zawsze warto dać sobie taki prezent chociaż 1-2 razy w roku i przebadać swoje hormony.