Tarczyca a włosy: jak hormony wpływają na ich kondycję?
Tarczyca to jeden z gruczołów w ludzkim organizmie. Choć jest to gruczoł niewielki, ma on dość duży wpływ na nasz organizm i jego funkcjonowanie. Tarczyca produkuje hormony, które są nieobojętne dla kondycji włosów, skóry oraz paznokci. Gdy organ ten funkcjonuje prawidłowo, możemy cieszyć nienaganną fryzurą – problemy jednak zaczynają się, gdy tarczyca pracuje nieprawidłowo i choruje.
Tarczyca a włosy
Tarczyca, dokładniej gruczoł tarczowy, to nieparzysty, niewielki narząd, znajdujący się w przednio – dolnej części szyi. To gruczoł wydzielania wewnętrznego, który zajmuje się produkcją takich hormonów jak tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3) oraz kalcytonina. Tarczyca nie wytwarza hormonu TSH (choć potocznie tak się wielu wydaje) – tyreotropina jest hormonem, który stymuluje gruczoł tarczowy. Hormony wytwarzane przez tarczycę mają bardzo duże znaczenie dla prawidłego funkcjonowania i zdrowia całego organizmu. Biorą bowiem one udział w procesach metabolizmu tlenowego, w zachowaniu prawidłowego bilansu energetycznego, w produkcji ciepła i kilku innych procesach. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy niesie ze sobą wiele zdrowotnych kłopotów, jak np. problemy z metabolizmem oraz pogarszający się stan i kondycja skóry, włosów i paznokci.
Czy tarczyca ma bezpośredni wpływ na włosy?
Otóż tak. Bez prawidłowego funkcjonowania tarczycy i jej hormonów nasze włosy nie mogłyby się odżywiać, nie mogłyby też rosnąć. Dlatego jeśli cokolwiek niedobrego dzieje się z tarczycą, cierpią na tym włosy. Nieodpowiednia praca tarczycy powoduje, iż włos jest niedostatecznie odżywiony, a stąd już bliska droga do wypadania włosów i sporych zaburzeń w obrębie mieszka włosowego.
Jak objawiają się problemy z tarczycą?
Główne schorzenia jakie dotykają ten gruczoł to nadczynność oraz niedoczynność tarczycy. Choroby te objawiają się różnie. Przy niedoczynności, a więc zbyt małej ilości wytwarzanych gruczołów tarczycowych, objawami są senność, przyrost masy ciała, zaburzenia pamięci i koncentracji, zaparcia, uczucie zimna, etc. Nadczynność tarczycy daje zaś takie objawy jak drżenie rąk, rozdrażnienie, kołatanie serca, wytrzeszcz oczu, nadpobudliwość, większa potliwość, etc. Początki rozwijających się chorób tarczycy odbijają się także dość wyraźnie na stanie włosów. Już na dosyć wczesnym stadium rozwoju chorób tarczycy można zaobserwować, iż włosy stają się suche, matowe, łamliwe, ich końcówki się rozdwajają, a struktura włosów staje się zauważalnie cieńsza. Z czasem wszystko to prowadzi do wypadania włosów. Jak więc widać, działanie tarczycy, a raczej jej hormonów, ma niebagatelny wpływ na wzrost i kondycję włosów.
Dlaczego włosy „cierpią” na nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy?
Otóż na skutek nieprawidłowej pracy tarczycy spada w organizmie poziom estrogenu, rośnie zaś poziom testosteronu. Testosteron na skutek działania enzymu 5-alfa reduktazy przekształca się w dihydrotestosteron. Dihydrotestosteron działa bardzo niekorzystnie na cebulki włosów powodując ich dystrofię, czyli zanikanie.
Problemy z tarczycą a stan włosów
Jak więc wspomniano, na stanie włosów odbija się tak nadczynność jak i niedoczynność tarczycy. Nadczynność tarczycy okreslić można inaczej hiper tarczycą lub hipertyreozą. W wyniku tej choroby produkowanych jest zbyt wiele hormonów tarczycowych. Nadczynność tarczycy to nie tylko zaburzenia miesiączkowania, wytrzeszcz oczu, nadpobudliwość czy zwiększone pocenie się, ale i realne problemy z włosami. Nadczynność tarczycy prowadzi bezpośrednio do osłabienia włosów oraz do ich wypadania.
Niedoczynność tarczycy, czyli hipo tarczyca, to kolejna najpowszechniejsza choroba tego gruczołu. Wynika ona z niedoborów hormonów tarczycy, co znacząco spowalnia procesy metaboliczne w organizmie i niesie ze sobą szereg innych skutków dla zdrowia. W najbardziej skrajnych przypadkach niedoczynność tarczycy może prowadzić do stanu śpiączki hipometabolicznej, co skutkuje koniecznością leczenia choroby na oddziale intensywnej terapii, a czasem może prowadzić do stanu zagrożenia życia.
Wypadanie włosów to objaw, ktory jest częsty w przypadku nadczynności jak i niedoczynności tarczycy. Bardzo częstym problemem jest także sucha, a nawet ekstremalnie sucha skóra głowy w przypadku tych chorób. Warto więc jak najszybciej zdiagnozować schorzenie i podjąć kroki w kierunku leczenia, póki problemy nie są zaawansowane. Badania wskazane przy diagnozowaniu stanu tarczycy to morfologia krwi, TSH, FT3, FT4, USG tarczycy, anty TPO, anty TG, CRP i podobne. Potrzebne badania warto wykonać po uprzedniej konsultacji z endokrynologiem, dermatologiem lub trychologiem.
Jak poprawić stan włosów przy problemach z tarczycą?
Odpowiednie leczenie skonsultowane z lekarzem
Jeśli diagnoza co do niedoczynności lub nadczynności tarczycy będzie potwierdzona, od razu trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie choroby. Tak w przypadku nadczynności jak i niedoczynności leczenie polega na podaniu brakującego hormonu lub na obniżaniu jego poziomu. Prawidłowe leczenie należy podjąć także ze względu na włosy, by nie doprowadzić do pogorszenia się ich kondycji i nadmiernego wypadania. By ograniczyć problemy z wypadającymi włosami, należy przede wszystkim dostosować się do leczenia farmakologicznego, które zalecone jest przez lekarza endokrynologa.
Odpowiednia dieta
Jesli pacjent cierpi na niedoczynnosć tarczycy ważna jest odpowiednia dieta, głównie, by uzupełnić poziom żelaza oraz poziom witamin z grupy B. Zaleca się także suplementowć cynk oraz selen. Zarówno przy nadczynności jak i niedoczynności tarczycy zaleca się unikanie wysokprzetworzonej żywności. Tego typu żywność może zaburzać pracę tarczycy, a tym samym prowadzić do silnego wypadania włosów.
Zdrowe nawyki żywieniowe i odpowiednia dieta to klucz, by zachować włosy w dobrej kondycji podczas leczenia chorób tarczycy. Przy niedoczynności tarczycy osoba chora często przybiera na wadze, dlatego zalecana dieta powinna być dietą lekkostrawną, poprawiającą działanie układu odpornościowego i metabolizmu. Odpowiednią dietę warto skonsultować z dietetykiem, endokrynologiem lub/i trychologiem. Przy chorobach tarczycy zaleca się regularne jedzenie posiłków – 4 – 5 posiłków w ciągu dnia. Posiłki muszą być urozmaicone i niewarto najadać się tuż przed snem. Ze względu na tarczycę i na włosy warto postawić na chude mięsa, ryby, warzywa i owoce, nienasycone tłuszcze oraz picie dużej ilości wody.
Pielęgnacja włosów przy problemach z tarczycą
Temat profesjonalnej pielęgnacji włosów przy problemach z tarczycą powinien być skonsultowany z trychologiem, ponieważ jest to bardzo istotne, by szybko ograniczyć problem osłabionych i przerzedzających się włosów. Włosy przy chorobach tarczycy bywają ekstremalnie osłabione, dlatego warto stosować w ich pielęgnacji w pełni łagodne, naturalne kosmetyki. Warto rozważyć całkowite zaniechanie prostowania włosów prostownicą oraz poddawanie ich innym zabiegom z użyciem wysokich temperatur. Niewskazana jest także koloryzacja osłabionych, wypadających włosów, zwłaszcza ich rozjaśnianie.
By wzmocnić osłabione włosy bez życia, warto także skorzystać z serii zabiegów w gabinecie trychologicznym. Polecnymi zabiegami przy wypadających włosach są np. mezoterapia igłowa skóry głowy, infuzja tlenowa, ultradźwięki czy masaże trychologiczne. Skóra głowy powinna zostać dobrze dotleniona oraz odżywiona, trzeba także pobudzić jej mikrokrążenie. Serie wyżej wymienionych zabiegów przynoszą u pacjentów długotrwałe i bardzo dobre efekty terapeutyczne.
Podsumowując, nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca potrafi bardzo niekorzystnie wpłynąć na kondycję włosów jak i skóry i paznokci. Choroby tarczycy to dziś choroby cywilizacyjne, więc przez lata lekarze oraz trycholodzy nauczyli się jak zapobiegać problemom z włosami lub skutecznie je leczyć. Najważniejsza kwestia to jak najszybsze ustabilizowanie poziomu hormonów i pilnowanie ich przez regularne badania z krwi. Ważna jest również pełnowartościowa i bogata w witaminy dieta oraz odstawienie (chociaż na jakiś czas) mocnych zabiegów stylizacyjnych. Wypadanie włosów związane z chorobami tarczycy będzie problemem przejściowym i krótkim o ile w porę zaczniesz prawidłowe leczenie i włączysz w to zalecenia oraz zabiegi proponowane przez specjalistów, w tym przez trychologów.