Jak czytać skład kosmetyków do włosów?
Jako konsumenci jesteśmy coraz bardziej świadomi i świadomie wybieramy to czego używamy. Dotyczy to także kosmetyków. Wybieramy je coraz częściej na podstawie nie ciekawych opakowań czy chwytliwych nazw, ale znając się na ich składach. Umiejętność czytania składów kosmetyków jest bardzo przydatna, ponieważ pozwala wybrać produkt jak najbardziej naturalny i przyjazny skórze. Znając skład możemy lepiej dobrać pielęgnację, także dla skóry głowy oraz dla włosów.
Czytanie składów kosmetyków do wlosow, czyli jak pojąć język INCI
Dla wielu osób to, co napisane jest drobnym drukiem na etykietach kosmetyków to często „czarna magia”. Składy kosmetyków rzadko kiedy opisywane są bowiem bardzo prostym językiem, a zamiast tego mamy tekst pisany w tzw. języku INCI. Czym on jest? Jest to z angielska International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowe Nazewnictwo Składów Kosmetyków. Tym sposobem nazewnictwo jest bardzo ujednolicone, dlatego bez problemu można rozszyfrować składy kosmetyków polskich, angielskich, francuskich i z każdego innego zakątka świata. Warto znać język INCI, by wybierając kosmetyk nie kierować się jedynie ładnym opakowaniem czy reklamą, ale i mieć świadomość co zawiera dany produkt w swoim składzie.
Język INCI to połączenie angielskich nazw związków chemicznych oraz łacińskich nazw roślin. Sama kolejność poszczególnych składników nie jest przypadkowa. Wypisane są one w kolejności odpowiadającej ilości danego składnika w danym produkcie. Przykładowo, jeśli na pierwszym miejscu widzimy hasło „aqua”, oznacza to, iż dany kosmetyk posiada w sobie najwięcej wody i kolejno następne składniki. Oczywiście samych składników w kosmetykach jest ogrom, a prawidłowe ich odczytywanie wymaga ciepliwości oraz praktyki, ale na pewno jest to warte poznania.
Warto poznać kilka najważniejszych zasad czytania składników INCI. Czytać należy je zawsze od strony lewej do prawej, biorąc pod uwagę to, co już napisano – składniki te umieszczone są w kolejności od składnika o największym stężeniu do tego o stężeniu najmniejszym. Jeśli w danym kosmetyku występują składniki o stężeniu mniejszym niż 1%, mogą być one uporządkowane w kolejności dowolnej.
Nazw zawartych w składach trzeba sie po prostu nauczyć.
Dlaczego warto dokonywać analizy składu kosmetyków do włosów?
Nawet najpiękniejsze opakowanie, najładniejszy zapach, błyszczące drobinki czy lekka konsystencja nie świadczą o tym, że dany kosmetyk jest dobry i godny uwagi. Tego możemy być jedynie pewni po przeanalizowaniu składu danego produktu. Umiejąc czytać składy i znając działanie poszczególnych składników już nigdy nie nabierzesz się na reklamę i zdecydowanie będziesz w stanie unikać kupowania kosmetyków bezwartościowych, a nawet szkodliwych. Umiejąc czytać składy kosmetyków można dobrać je według swoich własnych potrzeb i ograniczyć kupowanie kosmetyków nietrafionych.
To świetna umiejętność także ze względów ekonomicznych – nie wpływa na ciebie reklama i dobry marketing marki, a wybierasz świadomie. Czytając składy kosmetyków można uniknąć składników uczulających, podrażniających czy, po prostu, bezwartościowych. Coraz bardziej świadomi klienci mają realny wpływ na producentów kosmetyków. Ci ostatni widzą, iż rynek się zmienia, a konsumenci wybierają lepsze jakościowo kosmetyki, a tym samym rynek dobrych kosmetyków zdecydowanie się powiększa.
Skąd będziemy wiedzieć co jest dobre, a co nie? Oczywiście istnieją ogólne rekomendacje, które określają dane składniki jako łagodne i naturalne, a inne jako syntetyczne czy podrażniające, ale niewarto bazować jedynie na wiedzy ogólnej z zewnątrz. Stosując wybrane kosmetyki obserwujmy reakcję swojej skóry na ich działanie. To da nam najlepszy obraz tego, czy dane składniki są nam przyjazne czy też nie.
Składniki kosmetyków do włosów – jakie są najpopularniejsze?
Składy kosmetyków posiadają międzynarodowe nazewnictwo, o czym już napisano. To znacznie upraszcza całą procedurę ich przyswajania, która jest czytelna dla wszystkich. Składy w kosmetych posiadają też tzw. słowa kluczowe, które znacznie upraszczają ich analizę. Warto zapamiętać, iż oznaczenia:
- oil – oznacza olej roślinny,
- seed oil – olej z nasion danej rośliny,
- protein – proteiny,
- amino acids – aminokwasy,
- leaf juice – sok z liści,
- butter – masło,
- extract – ekstrakt roślinny,
- kernel oil – olej z pestek danej rośliny,
- etc.
Jakie inne oznaczenia występują najczęściej w składach kosmetyków do włosów i nie tylko? Poza wodą (aqua) w kosmetych powtarzają się główne składniki takie jak Glycol (glikole), Stereate (emolienty), Acid (kwasy), Alcohol (alkohole), Ceteth/Ceteareth/Laureth (emolienty i środki konsystencjotwórcze, Paraben (parabeny), Parfum / Aroma / Fragrance (substancje zapachowe), etc.
Skład kosmetyków do włosów – jaki będzie najlepszy?
Znając już ogólne oznaczenia jakich można się spodziewać w listach składników danego kosmetyku, można dobrać kosmetyk najwłaściwszy dla danej osoby i potrzeby. Temat ten jest bardzo rozległy, dlatego przedstawione składniki o dobroczynnym działaniu będą jedynie jednymi z wielu, wybranymi dość subiektywnie.
W kosmetykach, które mają odżywić włosy i odpowiednio je zregenerować warto szukać np. aloesu (Aloe Vera, Aloes). Aloes ceniony jest od wieków, ponieważ posiada silne właściwości nawilżające, koi skórę, nadaje włosom połysk, ogranicza ich puszenie się. W szamponach, odżywkach czy maskach do włosów warto także szukać dobrych olejów takich jak np. olej arganowy czy olej z awokado. Składniki te nie obciążają włosów, a dodatkowo działają na nie kondycjonująco i odżywczo. Jeśli chcesz, by Twoje włosy rosły szybciej i były mocne, warto sięgnąć po kosmetyki z biotyną, czyli witaminą B7.
Dla mocnych i lśniących włosów niezwykle ważne są także ceramidy. Substancje te należą do grupy lipidów i są nieocenione w odbudowywaniu struktury łodygi włosa. Kosmetyki z ceramidami dedykowane są zwłaszcza włosom zniszczonym i często poddawanym działaniu zabiegów koloryzujących i stylizujących. Jeśli zaś naszym priorytetem jest ochrona włosów przed uszkodzeniami, warto wybierać kosmetyki bogate w proteiny. Proteiny świetnie nawilżają włosy oraz mają właściwości ochronne dla ich struktury. Świetnie sprawdzają się np. proteiny jedwabne, które wydobywają z włosów dodatkowo 100% blasku.
Sprawdź skład kosmetyków do włosów – tego unikaj
Sprawdzanie składu kosmetyków do włosów jest kluczowe, jeśli chcesz dbać o włosy świadomie. Jest całkiem sporo składników, których lepiej unikać, ponieważ wykazują działanie podrażniające, mogąc być nawet dość agresywne dla delikatnej skóry na głowie. Takimi składnikami mogą być przykładowo SLS i SLES, najpowszechniejsze substancje myjące, które dobrze oczyszczają skórę i łodygę włosa, ale jednocześnie mogą je wysuszać i podrażniać. Podobnie niewskazanymi składnikami są wszelkie silikony. Substancje te pozostawiają na włosach i na skórze warstwę, przez którą ciężko jest skórze oddychać. Dobre kosmetyki do włosów to także te, które mają w składzie małą ilość substancji zapachowych oraz barwników. Warto unikać wszelkich siarczanów oraz parabenów.
Podsumowując, znajomość poprawnego odczytywania składu kosmetyków do włosów jest bardzo przydatna. W wielu przypadkach pozwala ona uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z podrażnieniami skóry czy wysuszeniem włosów. Odpowiednio wybrany kosmetyk pozwala także często szybko zregenerować włosy, wzmocnić je oraz przywrócić im blask i witalność. Jednocześnie pamietać trzeba, iż nawet najlepsze kosmetyki nie załatwiają wszystkiego. Piękne i zdrowe włosy to bowiem rezultat dobrej pielęgnacji, a przede wszystkim zdrowego odżywiania się, ograniczenia stresów i unikania wszelkich używek.