Łuszczyca skóry głowy – sprawdź co powinieneś wiedzieć!
Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest kondycja naszej skóry głowy. To właśnie od niej w głównej mierze zależy jakość naszych włosów, a co za tym idzie nasze samopoczucie. Łuszczyca należy do chorób przewlekłych, ale nie zakaźnych. To zdecydowanie najpopularniejsza dolegliwość, z jaką spotykają się trycholodzy z całego świata. Pierwsze objawy choroby możemy zauważyć niezależnie od wieku, w jakim się znajdujemy, a zapalny przebieg choroby bardzo często charakteryzuje się remisjami z zaostrzeniem objawów.
Zdecydowanie najczęściej łuszczyca dotyka osób dorosłych w wieku 50-60 lat, lecz nie jest to regułą. Zmiany, które są konsekwencją choroby, możemy zauważyć w takich miejscach, jak płytka paznokciowa, skóra gładka, czy też wspomniana wcześniej owłosiona skóra głowy. Żeby poznać chorobę i móc ją właściwie leczyć, należy dokładnie się jej przyjrzeć. Pierwsze oznaki mogą być dla nas nieoczywiste, ale wczesne rozpoznanie pozwala na konsekwentne pozbycie się problemu.
Łuszczyca skóry głowy- dlaczego się pojawia?
Nad łuszczycą prowadzonych jest wiele badań, niestety pomimo tego, jej przyczyny nie są do końca znane. Z pewnością jednak można wymienić kilka czynników, które wpływają na jej rozwój. Pierwszym z nich może być podłoże genetyczne, łuszczyca skóry głowy nierzadko uznawana jest za chorobę rodzinną. Jej pojawienie może wiązać się z obniżoną odpornością, a także czynnikami zewnętrznymi. Do nich możemy zaliczyć stres, ciąże, urazy, alkohol, leki przeciwzapalne, a także infekcje oraz tatuaże.
Podłoże tej choroby to przyśpieszony podział komórek naskórka i zaburzenia związane z procesami złuszczania. W skórze, której funkcjonowanie uznawane jest za normalne, proces przemiany, czyli rozwój, dojrzewanie i obumieranie komórek, trwa średnio od 26 do 28 dni. U osób, u których stwierdzona jest łuszczyca skóry głowy, proces ten jest znacznie przyśpieszony i trwa około 4 dni. Stare komórki nie nadążają się złuszczać, a nowe dojrzewają za szybko. Dlatego właśnie, naskórek osób chorych jest znacznie grubszy, gdyż tworzy się na nim martwa warstwa komórek, w postaci srebrzystych bądź białawych łusek.
Jak wygląda łuszczyca?
Z pewnością wielu z was zastanawia się nad tym, jak wygląda łuszczyca? Charakteryzuje się ona ogniskami zapalnymi, które mogą przyjąć różne kształty. Najczęściej przypominają one plamki bądź tarczki ze srebrzystymi, jasnymi łuskami. Oprócz efektów wizualnych chorzy mogą cierpieć z powodu pieczenia, świądu, a także najbardziej dokuczliwego wypadania włosów. Z pewnością pojawi się pytanie, co podczas łuszczycy doprowadza do nadmiernej utraty włosów. Przede wszystkim wszystkie mechaniczne czynności, jakie wykonujemy, na przykład podczas wyczesywania. Ponadto, drapanie skóry głowy, spowodowane świądem. Nierzadko powodem wypadania włosów jest także stres oraz nadużycie kwasu salicylowego.
Łuszczyca – objawy
Zmiany skórne, które spowodowane są łuszczycą, najczęściej zlokalizowane są symetrycznie. Mogą pojawiać się obustronnie na skórze łokci, pośladków, kolan, pleców, owłosionej skórze głowy, ale czasem też ogólnie na ciele. Jak już wcześniej wspomnieliśmy objawom skórnym, bardzo często towarzyszy świąd, pieczenie, a także bolesność w zarażonych miejscach. Ogromnym plusem łuszczycy jest fakt, że ustępuje ona bez pozostawiania po sobie blizn. Jeśli chodzi o skórę głowy, zmiany mogą przyjmować różny charakter. Czasem przypominają one pojedyncze, drobne grudki, które z łatwością można przysłonić. Niestety w niektórych sytuacjach przechodzą one na bardziej widoczne miejsca, jak okolice uszu, karku bądź czoło.
Łuszczyca skóry głowy, jak leczyć tą przypadłość?
Pomimo tak rozwiniętej medycyny i wprowadzeniu nowoczesnych metod terapeutycznych, łuszczyca skóry głowy pozostaje chorobą, której nie da się stale wyeliminować. Podczas leczenia doprowadzamy do stanu uśpienia, który w konsekwencji powoduje remisję. Łuszczyce możemy leczyć zewnętrznie i najczęściej przeprowadzane jest to w dwóch etapach. Na początku stosujemy leki złuszczające, które doprowadzają do usunięcia łusek, a następnie te, które hamują proces zapalny skóry.
Pierwsze z nich w swoim składzie zawierają siarkę, mocznik, a także kwas salicylowy. Druga grupa natomiast witaminę D3 i cygnolinę. Jeżeli efekt nie jest zadowalający, w niektórych przypadkach do leków, dołącza się miejscową fototerapię. Natomiast, żeby pozbyć się uciążliwego świądu, najczęściej przepisuje się przeciwhistaminowe leki doustne. Leczenie ogólne zalecane jest głównie w przypadkach, w których to łuszczyca na głowie kwalifikowana jest do ciężkiego przebiegu. Najlepszym krokiem, jaki możemy wykonać, aby pozbyć się problemu, jest wizyta u specjalisty. Z jego pomocą dobierzemy odpowiednie preparaty oraz metody leczenia, które okażą się bardzo skuteczne i poniosą za sobą zadowalające efekty.
Łuszczyca na głowie- odpowiednia pielęgnacja
Oczywiście, jak podczas każdej choroby, możemy przeprowadzać pomocnicze czynności, które mają na celu przyśpieszenie leczenia. W przypadku łuszczycy warto stosować się do zaleceń, które zminimalizują widoczne zmiany skórne. Skórę głowy należy myć delikatnymi, wolnymi ruchami przy zastosowaniu łagodnych szamponów. W miarę możliwości należy ograniczać drapanie, gdyż może ono jedynie potęgować uszkodzenia skóry i doprowadzać do utraty włosów, krwawienia, a także nasilać zmiany łuszczycowe.
Również rozczesywanie powinno przebiegać delikatnie, przy pomocy miękkich szczotek lub grzebieni o szeroko rozstawionych ząbkach. Powinniśmy również zadbać o swój organizm, wzmacniać go, jeśli jest taka możliwość, unikać infekcji i w szybkim tempie zwalczać ogniska zapalne. Ponadto, należy wprowadzić zbilansowana dietę, umniejszoną w papierosy i alkohol.
Łuszczyca skóry głowy to problem, podczas którego powinniśmy korzystać z oferty produktów zawierających naturalny skład. Bardzo dobrym pomysłem będzie stosowanie preparatów, które w swoim składzie zawierają olejek kokosowy. Pomimo iż, nie posiada on zdolności wnikania w głąb skóry, to tworzą one nieprzepuszczalną barierę na jej powierzchni. Ona natomiast zapobiega przed nadmierną utratą wody, która jest bardzo ważnym czynnikiem w przypadku osób cierpiących na łuszczycę.