Cukrzyca wpływ na skórę i włosy
Cukrzyca to obok nowotworów, otyłości, depresji czy chorób serca jedna z najbardziej uciążliwych i niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Choć są czynniki genetyczne prowadzące do powstania i rozwoju cukrzycy, to jednak w dużej mierze jest to choroba, na którą zapracowujemy sobie sami. Chociażby niewłaściwą dietą czy brakiem badań profilaktycznych. A czasem wystarczy kilka zdrowych nawyków, by nie musieć mierzyć się z takimi schorzeniami. Niestety, cukrzyca ma także bardzo negatywny wpływ na stan skóry, paznokci oraz włosów. Jaki i jak sobie z tym radzić?
Cukrzyca – co to za choroba?
Najszerzej rzecz ujmując, cukrzyca jest to przewlekła choroba polegająca na nieprawidłowym funkcjonowaniu trzustki. Trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub produkowana insulina nie jest prawidłowo wykorzystywana przez komórki organizmu. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy energii, zaś energię czerpiemy z cukrów- głównie z glukozy. By dawała ona potrzebna dawkę energii komórkom ciała, musimy mieć w naszej krwi odpowiednią ilość insuliny.
Rozróżnia się dwie postaci cukrzycy- cukrzycę typu 1 oraz cukrzycę typu 2. To cukrzyca typu 2 jest najpowszechniejszą cukrzycą występującą w naszym społeczeństwie. Dotyczy ona nawet 90% wszystkich chorych cierpiących na tę chorobę. Cukrzyca najczęściej ujawnia się po 40. roku życia. Jest to choroba, która niestety przez wiele lat może pustoszyć nasz organizm i rozwijać się w nim w pełni bezobjawowo.
Istnieją pewne predyspozycje dla rozwoju cukrzycy, które warto znać i warto wiedząc o nich monitorować swoje zdrowie. Na cukrzyce zapadają najczęściej osoby, które:
- są obciążone wywiadem rodzinnym w kierunku tej choroby,
- cierpią na nadwagę i/lub na otyłość,
- mają nadciśnienie tętnicze,
- borykają się z hiperlipidemią,
- wykryto u nich choroby sercowo- naczyniowe,
- cierpią na zespół policystycznych jajników.
Cukrzyca – wpływ na skórę
Osoby, które podejrzewają u siebie tę chorobę dość często szukają informacji w internecie wpisując hasło „cukrzyca- objawy skórne”. Nic dziwnego, ponieważ cukrzyca objawia się także w znacznym pogorszeniu się stanu skóry, włosów i paznokci. Poza zmianami skórnymi, objawami cukrzycy na jakie trzeba zwrócić baczną uwagę są: zmęczenie, osłabienie, wielomocz (częste oddawanie moczu), zwiększone pragnienie, wzmożony apetyt, czasem utrata wagi.
Przy cukrzycy zmiany skórne są zauważalne. Najczęstszym objawem jest świąd, czyli swędzenie, które obejmuje w większości przypadków skórę w okolicach miejsc intymnych. Cukrzyca prowadzi także do powstawania zmian skórnych w formie czyraków, do występowania grzybicy na skórze stóp oraz na paznokciach.
Cukrzyca – Objawy Skórne. Wpływ cukrzycy na włosy i skórę
Choroba ta nie pozostaje także obojętna dla stanu włosów. Wypadanie włosów przy cukrzycy to dość powszechne i przykre zjawisko. Coraz większa ilość włosów przechodzi w fazę zaniku lub spoczynku, a to prowadzi nieuchronnie do łysienia. Wypadanie włosów pojawia się najczęściej początkowo na czubku głowy i niestety jest to dość nieoczywisty objaw, dlatego często nie jest podejmowana diagnostyka w kierunku cukrzycy właśnie z powodu przerzedzania się włosów. Gdy zaczynamy podejmować leczenie i przyjmujemy odpowiednie dawki insuliny, wypadanie włosów ulega wyhamowaniu.
Sprzymierzeńcem cukrzyków jest często biotyna, czyli witamina B7. Witamina B7 bierze czynny udział w przemianie glukozy, co ma znaczący wpływ na utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Biotyna ma bardzo znaczący wpływ na dobrą kondycję oraz zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Poza łykaniem aptecznych preparatów z biotyną, witaminę tę warto przyswajać w oparciu o zdrową dietę. Biotyna jest powszechna w mięsie i w podrobach, ale także w żółtkach jaj, w łososiu, w bananach, pomidorach, kalafiorze, a nawet w arbuzach i w melonach.
Jak widać chcąc być zdrowym i cieszyć się pięknymi włosami oraz skórą, trzeba dbać o profilaktykę cukrzycy i nie dopuszczać do rozwoju tej choroby cywilizacyjnej. Jest to choroba, która może objawić się i gorszym wyglądem zewnętrznym, ale przede wszystkim czyni ona duże spustoszenie wewnątrz organizmu. Cukrzyca może powodować wiele powikłań- ostrych oraz przewlekłych, niektóre nawet bezpośrednio mogą zagrażać życiu chorego. Nie warto więc do nich doprowadzić.