Twarda woda a włosy
W wielu regionach w Polsce, szczególnie w dużych miastach, woda w kranach jest bardzo twarda. Oznacza to, że zawiera dużo minerałów: wapnia i magnezu oraz wodorowęglanów, siarczanów i metali ciężkich. Skutki używania twardej wody, widoczne są szybko na włosach. Stają się bardziej suche, zniszczone, matowe i mocno się plączą. Cierpi także skóra głowy- przesusza się, uwrażliwia i podrażnia. Jak więc radzić sobie z pielęgnacją włosów, gdy w naszych kranach płynie bardzo twarda woda?
Skutki twardej wody dla włosów
Czy na swoich płytkach łazienkowych w strefie prysznica widzisz ciągłe osady z wapnia? A może Twój czajnik szybko się zakamienia, a na szklankach ciągle masz widoczne wapienne smugi i zacieki? Takie objawy świadczą właśnie o tym, iż w Twoich rurach płynie twarda lub bardzo twarda woda.
Mówiąc o twardej wodzie mamy na myśli wodę zawierają sporo rozpuszczonych minerałów, takich jak tlenek wapnia oraz tlenek magnezu. W jej skład wchodzą również rozpuszczone chlorki, sulfidy, krzemiany i azotany. Twarda woda zawiera także wodorowęglan wapnia. Stopień twardości wody określa się w tzw. stopniach niemieckich °n lub °dH . O wodzie twardej mówimy wówczas, gdy jej stopień twardości wynosi ok. 20 – 30 °n lub więcej. Informację o twardości wody w swoim domu znaleźć możesz na stronie internetowej wodociągów, które dostarczają Ci wodę.
Twarda woda nie jest obojętna ani dla włosów, ani dla skóry. Może ona prowadzić nawet do sporych problemów ze skórą oraz działać negatywnie na jej kondycję i znacznie pogarszać jej wygląd. Przez działanie twardej wody skóra staje się znacznie wysuszona, a jej bariera ochronna zostaje zniszczona. Twarda woda sprawia, iż kosmetyki pienią nam się znacznie gorzej, tak więc w rezultacie używamy ich więcej, zatykamy sobie pory skóry, a to prowadzi do powstawania zaskórników oraz trądziku. Skóra traci także swój koloryt, staje się bardziej wrażliwa, jest bardziej podatna na infekcje bakteryjne, a także znacznie szybciej się starzeje.
Jak twarda woda wpływa na włosy
Co twarda woda robi z włosami? Woda ta wpływa na włosy i na skórę głowy podobnie jak na cerę, sprawiając, iż te są przesuszone i wymagają zdecydowanie więcej nawilżenia. Woda o wysokim stopniu twardości dodatkowo czyni włosy szorstkimi, sztywnymi, z tendencją do puszenia się. Kosmetyki myjące słabo się pienią przez twardą wodę, dlatego używamy ich więcej – to mało ekonomiczne, ale także to prosta droga do tego, by nabawić się problemu przetłuszczającej się skóry głowy i włosów. Możemy się nawet zapętlić i na zmianę mieć przez działanie twardej wody włosy bardzo suche lub szybko przetłuszczające się.
Istnieje także wiele innych objawów działania twardej wody. Swędzenie skóry to jeden z nich. Ponadto możemy też skarżyć się na brak połysku na włosach, problemy z rozczesywaniem i plątanie się włosów oraz ogólny niezdrowy wygląd fryzury. Nie wolno bagatelizować problemu, ponieważ może on prowadzić nawet do problemów z nadmiernym wypadaniem włosów. Skutki twardej wody są jednak odwracalne i warto wiedzieć jak dobrze myć i pielęgnować włosy, by były odżywione, pełne blasku i zdrowe.
Jak myć włosy w twardej wodzie?
Jeśli na co dzień borykamy się z problemem działania twardej wody na włosy, warto umówić się do dobrego trychologa i omówić z nim właściwą pielęgnację włosów narażonych na takie działanie. Może nie każdy to wie, ale specjalista doradzi nam chociażby jaki szampon do twardej wody będzie korzystny dla naszych włosów i skóry głowy.
Takich szamponów i innych kosmetyków, które nadają się do stosowania razem z twardą wodą jest sporo. Szampony, które warto stosować w takim wypadku to np. szampony chelatujące, które w swoich składach mają takie składniki jak Sodium Laureth Sulfate, Disodium EDTA, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Sodium Phytate, Sodium Citrate, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate. Działanie i obecność tych właśnie składników sprawia, iż na włosach nie będzie nadbudowywała się warstwa twardych, wapniowych osadów.
Istnieje także szereg domowych sposobów na radzenie sobie z problemem twardej wody na włosach. Jednym z nich jest stosowanie octu jabłkowego. Można go z powodzeniem używać jako płukankę na włosy – w tym celu rozcieńczamy łyżkę lub dwie łyżki octu w litrze letniej wody. Ocet ma kwaśne pH i pięknie domyka łuski włosów nadając im połysk i przywracając piękny wygląd.
Najlepszą inwestycją byłoby zainstalowanie filtrów zmiękczających wodę – korzystając z takiego rozwiązania najłatwiej wyeliminować problem. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto posłuchać rad dobrego trychologa oraz starać się płukać włosy w zdemineralizowanej wodzie, którą bez problemu nabyć można w większości sklepów w dużych butelkach.