Swędzenie skóry głowy – Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?
Uporczywe swędzenie skóry głowy może dotknąć każdego z nas. Jest to dolegliwość całkiem nieprzyjemna, która może mieć sporo przyczyn. Niektóre z nich są czasem błahe i łatwe do wyeliminowania, inne jednak wymagać będą dobrej diagnostyki, czasem także leczenia. Co może być więc powodem świądu skóry głowy i gdzie zwrócić się z tym po pomoc i poradę?
Swędzenie głowy – wyeliminuj przyczynę
Tak jak przy każdej dolegliwości i problemie, tak i w przypadku świądu skóry głowy pierwszym krokiem jest poznanie przyczyny takiego stanu. Niektóre przyczyny odkryjemy od razu, by zdiagnozować inne wystarczy nam lektura dobrego bloga trychologicznego, ale i są takie przyczyny, które będą wymagały wizyty, wywiadu oraz oceny obrazu klinicznego skóry głowy – np. w gabinecie trychologicznym.
Czym jest swędzenie skóry głowy? Jest to oczywiście nieprzyjemne uczucie, które odruchowo uruchamia w nas chęć drapania się. To jednak droga donikąd, ponieważ drapiąc i tak już podrażnioną skórę głowy, jeszcze bardziej pogłębiamy problem, niszczymy naskórek, a niczego nie rozwiązujemy.
Jeśli mówimy o swędzącej skórze głowy, to jednym z najczęstszych powodów tego problemu jest łupież. Dzieje się tak na skutek obecności na skórze grzybów z rodziny drożdżaków, które powodują świąd oraz nadmierne łuszczenie się naskórka. W wyniku łupieżu, naskórek na głowie jest podrażniony, pojawia się także na niej sporo stanów zapalnych, a osoba z tą przypadłością nieraz niemal ciągle drapie się po głowie. Jeśli problem łupieżu nie jest nasilony, najczęściej poradzimy sobie z nim używając dobrej jakości szamponu przeciwłupieżowego. Jeśli jednak problem jest nasilony, warto wybrać się do specjalisty trychologa, który dobierze odpowiednie preparaty i wskaże, jak pielęgnować podrażnioną i swędzącą skórę.
Świąd skóry głowy może być także spowodowany łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS), które często występuje razem z łupieżem. Cechy charakterystyczne dla tego schorzenia to swędząca i łuszcząca się skóra – objawy te „lubią” się nasilać pod wpływem potu oraz stresu. ŁZS dotyka najczęściej osoby w wieku dojrzewania oraz ludzi po 50. roku życia. Jeśli zauważymy na swojej skórze charakterystyczne objawy dla ŁZS, także najlepiej będzie zaplanować wizytę u dermatologa lub u trychologa.
Poza łupieżem oraz łojotokowym zapaleniem skóry, swędzenie może być także wywołane atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą. Wszelkie te schorzenia są do siebie dość podobne, dlatego, by dobrze je zdiagnozować, najlepiej jest umówić się na wizytę u trychologa.
Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale świąd skóry głowy może być też spowodowany szeregiem innych schorzeń i chorób, które nie kojarzą się nawet z podobnymi objawami. Mogą to być chociażby cukrzyca, półpasiec, alergie kontaktowe, nadczynność tarczycy oraz inne zaburzenia hormonalne, a nawet zmiany nowotworowe. Dla wielu chorób swędzenie skóry głowy jest objawem mało oczywistym, dlatego zawsze warto bacznie przyglądać się swojemu zdrowiu.
Zaniepokojeni powinniśmy być w momencie, gdy trudno nam jest określić przyczynę swędzenia, a tym samym nasila się ono i obejmuje coraz to nowe partie ciała. W takich sytuacjach zawsze wskazana jest wizyta u specjalisty. Warto się również do niego wybrać, jeśli problem jest tak nasilony, iż zaczyna zaburzać nam sen i rytm dnia, a także gdy poza świądem mamy gorączkę, zaczerwienioną skórę, a także skarżymy się np. na utratę masy ciała.
Świąd skóry głowy, a niewłaściwa pielęgnacja
Poza zmianami chorobowymi na pojawienie się świądu skóry głowy wpływ ma także niewłaściwa codzienna higiena i pielęgnacja włosów oraz skóry głowy. Często bywa tak, iż skóra na głowie nas swędzi, gdyż jest zwyczajnie przesuszona stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków lub zbyt intensywnym suszeniem włosów suszarką. Skóra na głowie może być także bardziej sucha i swędząca w momencie wejścia w wiek menopauzy jak i na skutek działania czynników zewnętrznych jak np. promieniowanie UV latem.
By odpowiednio zadbać o przesuszoną skórę głowy, warto używać nawilżających i łagodzących szamponów, najlepiej z emolientami. Emolienty działają silnie nawilżająco, zmiękczająco, natłuszczają skórę oraz regenerują ją. Dobrą praktyką byłoby także korzystanie z pielęgnacyjnych zabiegów o takim samym działaniu – np. w gabinetach trychologicznych lub dobrych zakładach fryzjerskich.
Zwłaszcza dzieci są podatne na zakażenie się wszawicą ludzką. Przypadłość ta także spowodowana jest nieodpowiednią i niedostateczną higieną, a dzieci zarażają się nią np. w przedszkolach. Wszawica wiąże się z powstawaniem odczynów zapalnych powodujących świąd. Tak więc, by uchronić swoje dziecko przed tym nieprzyjemnym schorzeniem, warto dokładnie przyglądać się jego skórze głowy, a także zalecić, by nie korzystało z innymi dziećmi z jednej szczotki czy z jednego ręcznika. Substancje, które są skuteczne w eliminowaniu wszawicy to permetryna czy dimetykon. O odpowiednie produkty zawierające te składniki można zapytać farmaceuty lub trychologa.
Swędząca skóra głowy – domowe sposoby na uniknięcie problemu
Problem świądu skóry głowy da się wyeliminować, a pomóc w tym może nawet kilka domowych i prostych sposobów. Używając słowa „domowe” mamy jednak na myśli nie tyle receptury DIY, co korzystanie z ogólnodostępnych produktów i odpowiednie nawyki. Ważnym nawykiem jest zdecydowanie dobra, czyli zdrowa dieta. By i ciało, i skóra były zdrowe, warto w codziennym menu uwzględnić produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Regularne ich spożywanie pozwoli na złagodzenie zmian skórnych (zwłaszcza tych o podłożu alergicznym), wygładzi naskórek i sprawi, że skóra będzie lepiej nawilżona. Zdrowe kwasy tłuszczowe znajdziemy w oliwie z oliwek, w awokado, w orzechach i w migdałach, w oleju lnianym oraz w rybach.
By ograniczyć świąd skóry warto także walczyć ze stresem i minimalizować go. Stres prowadzi do uwolnienia histaminy, a to właśnie ona odpowiedzialna jest za uczucie swędzenia. Warto więc dbać na co dzień o wyciszenie i relaksację – robimy coś pozornie tylko dla ducha, a skorzysta na tym także nasze ciało.
Jeśli podejrzewamy u siebie alergię, dobrym wyborem będzie wizyta u lekarza rodzinnego. Po wywiadzie i ocenie obrazu klinicznego, dostaniemy receptę na leki przeciwhistaminowe, które także skutecznie redukują świąd i wyciszają nadreaktywność skóry na czynnik uczulający.