Łupież – przyczyny, leczenie, objawy
W dzisiejszych czasach łupież to przypadłość, która dopada bardzo wiele osób. Jest to dosyć krępujące zjawisko, stąd wielu z nas szuka skutecznych metod na pozbycie się łupieżu. Jak sobie zatem z nim radzić?
Czym jest łupież i co jest jego źródłem?
Ciężko w to uwierzyć, ale źródłem łupieżu jest występujący na skórze głowy mikroorganizm zwany Malassezia globosa. Jest on odpowiedzialny za rozkładanie produkowanego na skórze głowy sebum NA CZĄSTECZKI KWASU OLEINOWEGO. Niestety jak się okazuje, zaburzenia PH skóry oraz jej podrażnienia są idealnym środowiskiem do rozwoju tego grzyba.
Co zatem wpływa na powstanie łupieżu ?
Jest wiele czynników, które wpływają na powstanie łupieżu. Rozwojowi sprzyja na pewno: pot, wysokie temperatury oraz czynniki wewnętrzne, takie jak:
- zaburzenia hormonalne
- zaburzenia immunologiczne
- nieprawidłowa dieta
- stres
- niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy ( nadużywanie kosmetyków, niedokładne spłukiwanie szamponu czy odżywki
Objawy nasilają się latem albo w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego.
Rodzaje łupieżu
- Łupież suchy – w postaci małych łusek sypiących się z głowy i włosów. Skóra głowy jest wówczas mocno przesuszona . W cięższych przypadkach możemy zaobserwować złuszczający się naskórek w postaci strupów przylegających do skóry głowy.
- Łupież tłusty – występuje w postaci nadmiernego łojotoku, powstają żółte strupy, stan zapalny i uporczywy świąd.
- Łupież pstry – występuje zazwyczaj na tułowiu a nie na głowie. Są to żółtobrunatne plamy o nieregularnych kształtach. Skóra staje się szorstka i swędzi.
- Łupież różowy Gilberta – także nie występuje na głowie. Także pojawia się na klatce piersiowej i jest w postaci okrągłej różowej plamki, która swędzi i łuszczy się na brzegach.
W naszej klinice leczymy dwa rodzaje łupieżu : łupież suchy i tłusty.
- Skutecznie hamuje powstawanie łupieżu
- Łagodzi swędzenie
- Uspokaja i wycisza skórę głowy
- Włosy po zastosowaniu kuracji są miękkie i lśniące
Jak poradzić sobie z łupieżem domowymi sposobami ?
Poznaj 5 ‘eko’ metod na usunięcie łupieżu polecanych przez naszą Panią Trycholog Ewelinę Geras:
- Aspiryna – zawiera kwas salicylowy, który zmniejsza nadmierne złuszczanie się naskórka, normalizuję skórę głowy. Sposób użycia: 2-3 tabletki rozkruszyć i wymieszać z 3 łyżkami szamponu, tak powstałą miksturę nakładamy na zwilżoną skórę głowy na ok 5 min, następnie spłukujemy i myjemy głowę samym szamponem. Kuracje robimy raz w tygodniu, przed 1 użyciem należy zrobić test na nadgarstku w celu wykluczenia reakcji alergicznej.
- Cytryna – wykazuje działanie oczyszczające, antyseptyczne i przeciwzapalne, dzięki temu eliminuje nadmiar martwego naskórka oraz przywraca naturalną florę bakteryjną skóry głowy oraz wpływa na odnowę bariery ochronnej naskórka. Sposób użycia: po umyciu głowy należy wmasować sok z cytryny w skórę głowy na 15 minut i następnie spłukać. Zabieg można wykonywać po każdym myciu głowy nawet codziennie.
- Ocet jabłkowy – ma właściwości antybakteryjne, stosowany na skórę głowy przywraca jej właściwe pH i tym samym likwiduje łupież. Sposób użycia: 1/4 szklanki octu zmieszać z 1/4 szklanki wody i nałożyć na skórę głowy (najlepiej przy pomocy pojemnika z atomizerem), pozostawić na skórze głowy 15 minut, następnie spłukać.
- Aloes – działa odkażająco, przeciwzapalnie, łagodząco, nawilża skórę wnikając w jej głębsze warstwy oraz zmniejsza swędzenie skóry głowy. Sposób użycia: przecięty kawałek liścia aloesu może być stosowany bezpośrednio na skórę głowy lub można wykorzystać kupiony gotowy produkt, zawierający wyciąg z aloesu. Pozyskiwany przez ekstrahowanie liści na zimno. Nałożyć na 15 minut a następnie spłukać.
- Olejki eteryczne lawendowy – sandałowy, rozmarynowy, cytrynowy, szałwiowy, eukaliptusowy. Olejek eteryczny powinien być przebadany dermatologiczne i w 100% naturalny. Sposób użycia: wszystkie te olejki można stosować w ilości kilku kropelek bezpośrednio na miejsca zmienione chorobowo lub w postaci mieszkanki z olejami roślinnymi.