Karboksyterapia skóry głowy
Problemy z włosami dotykają niemal po równo kobiet jak i mężczyzn. Na szczęście nauka idzie wciąż do przodu i nawet największe problemy z włosami lub ze skórą głowy można dziś rozwiązać. Jednym ze sposobów leczenia łysienia jest karboksyterapia skóry głowy – zabieg wcale nie nowy, gdyż po raz pierwszy został on przeprowadzony przeszło 70 lat temu. W jakich przypadkach możemy zastosować u pacjenta karboksyterapię i jak wygląda ten zabieg?
Karboksyterapia skóry głowy – czym jest?
Zabieg karboksyterapii nie jest w medycynie niczym nowym, ponieważ znamy go od lat 30. XX wieku, choć wtedy nie mówiono o nim ani nie przeprowadzano go ze względu na problemy ze skórą głowy i z owłosieniem skóry głowy. Karboksyterpię przeprowadzono bowiem po raz pierwszy we wspomnianym czasie we Francji, a metoda ta była stosowana głównie w celu leczenia schorzeń związanych z układem krążenia. Stosowano w tamtych czasach zastrzyki z dwutlenku węgla, które miały pomagać przy wszelkich zmianach miażdżycowych, a także w leczeniu owrzodzeń, odleżyn i innych tego typu problemów śródskórnych dotykających naczynia krwionośne.
Lata doświadczeń pokazały, iż dwutlenek węgla podawany podskórnie ma także bardzo korzystne działanie na skórę. Coraz szerzej stosowano więc go w medycynie estetycznej i tak jest do dziś. Karboksyterapia jest dziś jedną ze skuteczniejszych metod zwalczania chorób skóry głowy oraz ograniczania łysienia.
Karboksyterapia z powodzeniem stosowana jest w łysieniu androgenowym i plackowatym, ponieważ skutecznie wspomaga walkę z nadmiernym wypadaniem włosów. Jest także zalecane w leczeniu łuszczycy. Zabieg ten jest wykonywany również w celach profilaktycznych, by odżywić słabe, zniszczone i wymagające włosy. Niewątpliwymi zaletami karboksyterapii jest rewitalizacja skóry w okolicach mieszków włosowych, udrażnianie zwężonych naczyń krwionośnych oraz wpływ na tworzenie się nowych. Ostateczny efekt jakiego możemy się spodziewać to zahamowanie miniaturyzacji mieszków oraz pobudzenie czynników wzrostowych włosa.
Zabieg polega na wtłaczaniu CO2 śródskórnie pod odpowiednim kątem. Najnowocześniejsza aparatura stosowana w gabinetach trychologicznych dobiera parametry zabiegowe nie tylko do danego wskazania, ale również do jego stadium czy stopnia zaawansowania. Gwarantuje ona również zachowanie najwyższej sterylności przeprowadzanego zabiegu. Przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem, mimo, że zabieg jest stosunkowo bezpieczny, ponieważ dwutlenek węgla nie jest dla organizmu substancją toksyczną. Najlepszych efektów możemy spodziewać się wykonując zabiegi w seriach, w odstępie tygodnia bądź dwóch.
Karboksyterapia – włosy jak nowe
Zabieg karboksyterapii jest popularny, gdyż, jak wspomniano, należy on do zabiegów bezpiecznych, a przy tym daje bardzo dobre efekty widoczne w niedługim czasie. Dwutlenek węgla nie jest dla nas gazem toksycznym, wręcz przeciwnie – sami także go produkujemy w efekcie metabolizmu komórkowego. To także przemawia za tym, iż zabieg karbooksydacji jest dedykowany większości pacjentom i nie istnieje wiele przeciwwskazań dla jego stosowania. Niemniej jednak kilka takich przeciwwskazań jest, a są to: ciąża, laktacja, nowotwory, niewydolność nerek i płuc, nadciśnienie tętnicze, wszelkie stany zapalne w obrębie leczonej tkanki oraz inhibitory anhydrazy węglanowej.
Zabieg karboksyterapii skutecznie zwiększa mikrokrążenie i dotlenia komórki skóry oraz mieszki włosowe. Włosy zostają pobudzone do wzrostu, odnawiają się i regenerują. Zabieg ten wpływa także na prawidłową proliferację komórek skórno-naskórkowych, a więc ich prawidłowe namnażanie się.
Pacjent poddawany karboksyterapii może spodziewać się dobrych i szybkich efektów, które jednak także są kwestią dość indywidualną. Efekty terapii są uwarunkowane przyczyną schorzenia, cechami osobniczymi pacjenta oraz systematyką i konsekwencją w wykonywaniu zabiegów. Najlepsze efekty zobaczyć można po serii ok. 8 zabiegów. Pierwsze z nich wykonywane są co tydzień, kolejne w większych odstępach czasowych. By podtrzymać dobre efekty, warto stosować karboksyterapię także profilaktycznie – w takim wypadku zabieg wykonuje się średnio co kwartał.