Badanie trychologiczne – badanie skóry głowy i włosów
Badanie dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci
Przed rozpoczęciem procesu leczenia każdego schorzenia skóry głowy i włosów, przeprowadzamy BADANIE TRYCHOLOGICZNE. Jego celem jest zapoznanie się ze stanem dotkniętych chorobą rejonów oraz postawienie diagnozy i wydanie dyspozycji dotyczących dalszego leczenia. Z procedury skorzystać mogą osoby, które zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów oraz skóry głowy, swędzeniem, oraz łupieżem. Innym powodem do poddania się diagnozie i do rozpoczęcia leczenia może być łuszczyca skóry, a także wypadanie włosów lub łysienie. Oczywiście, nie są to jedyne czynniki przemawiające za poddaniem się diagnozie – trycholog może świadczyć wsparcie również w innych, rzadszych przypadkach.
Trychologia jako pomoc pacjentom
BADANIE TRYCHOLOGICZNE jest pierwszym i najważniejszym etapem procesu powrotu do zdrowia. Służy do określenia kierunku i typu kuracji, determinuje więc kolejne fazy leczenia schorzenia. W przypadku jakichkolwiek problemów z włosami lub skórą głowy, możliwe jest zgłoszenie się do nas i poddanie się takiemu badaniu. W jego ramach świadczymy wsparcie w nazwaniu i rozpoczęciu procesu leczenia, co może zakończyć się pozbyciem się uciążliwości. Diagnoza może również pomóc w wykluczeniu danych schorzeń. Możliwe, że przyczyna problemów nie jest związana konkretnie z chorobami skóry głowy – wówczas procedura umożliwi przystąpienie do dalszych badań z innej dziedziny medycyny.
Przed badaniem
Przed przystąpieniem do procedury, konieczna jest szczegółowa rozmowa, która bardzo często jest pomocna przy identyfikacji przyczyn problemu. Jednak najważniejszym elementem całego procesu jest sprawdzenie kondycji włosów. Pobieramy ich kilka, a następnie wykonujemy odpowiednią diagnostykę, w celu zorientowania się, jak wygląda ich struktura oraz czy są one odpowiednio odżywione. Dodatkowo sprawdzamy poziom sebum. Wszystkie te procesy – wywiad z Pacjentem, pobranie i sprawdzenie próbek włosów oraz stanu sebum, sprawiają, że możliwe jest uzyskanie wiedzy, która jest punktem wyjścia do dalszej kuracji, która może poprawić stan zdrowia skóry i włosów.
Zasięgnięcie opinii lekarzy i trychologów
Na tym etapie często posiłkujemy się opiniami lekarzy specjalistów. Są to zarówno dermatolodzy i trycholodzy, jak i dietetycy czy psycholodzy. Przyczyny problemów z włosami bywają skomplikowane i wieloaspektowe – nie należy wykluczać żadnej z możliwych przyczyn. Nasze działania, w razie potrzeby, obejmują także badanie poziomu hormonów oraz przypadłości genetyczne. Po postawieniu diagnozy, kolejnym krokiem jest leczenie.
Jak wygląda badanie trychologiczne?
Jest to analiza stanu skóry głowy i włosów przy pomocy mikrokamery. Umożliwia zdiagnozowanie różnego rodzaju schorzeń, powodujących wypadanie włosów, swędzenie, łupież lub nadmierne przetłuszczanie. Badanie trychologiczne poprzedzone jest szczegółowym wywiadem dotyczącym stanu zdrowia, w którym poruszane są nie tylko tematy związane z dolegliwościami oraz schorzeniami, ale również takie aspekty, jak domowa pielęgnacja skóry głowy i włosów (łącznie ze składem produktów używanych do pielęgnacji oraz np. sposobem dbania i częstotliwością mycia skóry głowy). Na podstawie wywiadu oraz przeprowadzonej diagnostyki, ustalana jest indywidualna kuracja trychologiczna obejmująca wskazane zabiegi lecznicze oraz poprawną domową pielęgnację włosów i skóry głowy.
Jak należy przygotować się do badania?
Diagnoza stanu skóry głowy to bezbolesna procedura, która umożliwia lekarzom i trychologom stwierdzenie rodzaju schorzenia i świadczenie wsparcia poprzez zaproponowanie odpowiedniego leczenia oraz pielęgnacji. Aby móc otrzymać jak najlepsze wyniki, należy:
- nie myć głowy 24h przed badaniem,
- nie używać preparatów do stylizacji włosów,
- jeżeli pacjent/ka posiada aktualne wyniki krwi, prosimy o zabranie ich ze sobą,
- zapisać nazwy stosowanych produktów do włosów i leków.
Wszystkie te aspekty pozwalają na postawienie jak najbardziej szczegółowej diagnozy oraz dobranie odpowiedniego leczenia.
Możliwe wyniki badania trychologicznego
W ramach badania trychologicznego możliwe jest uzyskanie odpowiedzi, która pozwoli na podjęcie dalszych kroków mogących pomóc w danym schorzeniu. Najczęściej leczone objawy to wypadanie włosów oraz łysienie, a także nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy oraz łupież. Możliwe jest również zdiagnozowanie takiego zaburzenia jak łojotokowe zapalenie skóry głowy.
Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj !
Wcześnie postawiona diagnoza, szybciej uwolni Cię od problemu. I pamiętaj, wszystkie TRYCHOLOGICZNE przypadłości dotykają 85% społeczeństwa – NIE JESTEŚ SAM.