Łysienie plackowate – sprawdź jak je rozpoznać!
Zdrowe włosy, które cieszą się nie tylko pięknym wyglądem, ale też bujną objętością to marzenie każdego z nas. Niestety, z biegiem upływających lat zaczynamy je nadmiernie tracić. Czasami wina leży po stronie wieku, wraz z nabywającymi latami, zaczynamy tracić odpowiednie witaminy, przez co nasz układ odpornościowy zaczyna być słabszy. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyna z przyczyn, która może powodować tę przypadłość.
Czasem okazuje się, że problemem wypadania włosów jest łysienie plackowate. Niezależnie od tego, kiedy zauważymy niepokojąco przerzedzające się włosy, które tworzą puste miejsca, powinniśmy zaczerpnąć porady specjalisty. Nie jest to nic dziwnego, gdyż włosy to bardzo istotna część naszego wyglądu. Ich wygląd, długość, a także gęstość potrafi powodować zauważalne zmiany w odzwierciedlaniu naszej osobowości. W obecnych latach szacuje się, że nawet połowa osób, której wiek nie przekroczył jeszcze 30, cierpi z powodu tej przypadłości. Podsumowując, jeśli zauważymy pierwsze niepokojące oznaki związane z delikatny łysieniem, od razu umówmy się na wizytę do odpowiedniego specjalisty.
Łysienie plackowate – czym jest?
Jak w każdej chorobie, tak też przy łysieniu plackowatym, aby poznać przyczynę problemu, należy mu się bliżej przyjrzeć. Wiemy już, że określa się je mianem choroby, polega ona na uszkodzeniu mieszków włosowych, które w konsekwencji powodują, wypadanie naszych włosów. Tego typu dolegliwość może nas dopaść niezależnie od wieku, jednakże zdecydowanie częściej dotyka osoby poniżej 30 roku życia. Łysienie plackowate uznawane jest za jedną z odmian chorób skórnych, których przyczyny nie są nam do końca znane. Zalicza się je do niebliznowaciejących postaci łysienia, spośród których wyróżnia się jego kilka rodzajów i typów. Charakter choroby jest zapalny oraz przewlekły, zmiany, które możemy zaobserwować, najczęściej pojawiają się na głowie, rzadziej na innych częściach ciała.
Jak przebiega łysienie plackowate?
Nieleczone postępy i długotrwały przebieg choroby mogą doprowadzić do całkowitej utraty owłosienia. Co ważniejsze nie dotyczy to jedynie okolic skóry głowy, ale także włosów z brwi, rzęs, a także okolic łonowych. W ciężkich przypadkach choroby można zaobserwować zmiany w obrębie paznokci, o różnorodnej morfologii i nasileniu. Bardzo często pozostają one przyczynami poważnych zaburzeń, które odbijają się na psychice chorych. Stają się oni zamknięci w sobie, tracą samoakceptację i ciężko jest im pogodzić się z rozwojem choroby i postępującymi w konsekwencji zmianami wyglądu.
Po czasie możemy zaobserwować proces atakowania i niszczenia mieszków włosowych. Właśnie przez takie działania włosy zaczynają wypadać, a na skórze powstają charakterystyczne łyse placki. Bardzo rzadko możemy zaobserwować łączenie tej choroby z zewnętrznymi bądź wewnętrznymi problemami zdrowotnymi. Pomimo to, specjaliści wskazują kilka czynników, które mogą oddziaływać i w znaczącym stopniu wpływać na pojawienie się choroby. Co więcej, istnieją również przypadki, w których to wyłysiałe miejsca samoistnie zarastają włosami.
Jakie istnieją rodzaje łysienia plackowatego?
Łysienie plackowate to jedna z tych chorób, która może przyjmować kilka odmian. Wśród najczęściej występujących przypadków, wyróżnia się między innymi: łysienie plackowate wieloogniskowe, które charakteryzuje się ograniczonym łysieniem w wielu miejscach. Łysienie całkowite, które wiąże się z utratą wszystkich włosów z okolicy skóry głowy. Łysienie ogniskowe, w którym to łysienia występują w obrębie jednej, określonej partii ciała. Odmiana uogólniona charakteryzuje się łysieniem w obrębie skóry głowy, a także brwi, rzęs czy owłosienia pachowego. Oprócz tego wyróżnić można takie łysienia, jak wężykowate, pasmowate czy rozlane, w którym ciężko jest wyodrębnić poszczególne ogniska.
Jak poradzić sobie z doskwierającym problemem?
Jak pokonać łysienie plackowate? Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy zauważymy niepokojące nas zmiany to niezwłoczne zgłoszenie się do specjalisty. Zazwyczaj jest to lekarz pierwszego kontaktu, który następnie zaleca nam kontakt z dermatologiem bądź znacznie częściej z trychologiem. Im wcześniej zdecydujemy się na ten krok, tym szybciej będzie można wdrażać odpowiednie leczenie. Lekarz prowadzący w pierwszej kolejności musi zdiagnozować stan skóry głowy, przyjrzeć się cebulką włosów i powiązać to z odpowiednim schorzeniem. Właściwą diagnozę dokonuję się poprzez przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz badań. Możemy być proszeni o podanie informacji dotyczących chorób rodzinnych, jak problemy z tarczycą, czy tych o podłożu autoimmunologicznym. Dodatkowo bada się obszary wyłysienia, a w niektórych przypadkach, jeśli jest taka konieczność także paznokcie.
Łysienie plackowate-leczenie
Zależnie od postępów choroby, łysienie plackowate można leczyć na dwa sposoby, stosując leczenie ogólne lub miejscowe. Niestety ze względu na to, że jej przyczyny nie są do końca znane, żadna z tych metod nie jest określona mianem skutecznej. W leczeniu miejscowym wykorzystywane są glikokortykosteroidy, które aplikuje się podskórnie lub miejscowo w formie kremów, żeli czy maści. Leczenie ogólne natomiast opiera się na stosowaniu cyklosporyny oraz glikokortykosteroidy. Niekiedy konieczne jest też zastosowanie fotochemioterapi i fototerapii wąskopasmowej.
Bardzo często korzysta się też z różnych zabiegów. Jednym z nich jest mezoterapia, która opiera się na podaniu podskórnie odpowiednich mieszanek odżywczych. Karboksyterapię, podczas której pod skórę wprowadza się dwutlenek węgla, który rozszerza naczynka oraz kriomasaż, który przy pomocy azotu ochładza tkanki. Z pewnością pojawi się pytanie osób cierpiących na łysienie plackowate, czy włosy odrosną. Owszem, czasem zdarza się tak, że z nieznanych przyczyn wyłysiałe miejsca zaczynają obrastać nowymi włosami. Samoistnie, po odpowiedniej terapii następuje to po około 2 latach i dotyczy jedynie 30-60 % leczonych przypadków.
Pomimo iż, leczenie łysienia plackowatego czasem przyniesie zamierzone efekty, zaleca się także używanie preparatów stymulujących ich wzrost. Bardzo często trycholodzy polecają zastosowanie domowych sposobów, które mogą pomóc w leczeniu. Skupić możemy się na aplikowaniu soku z cebuli bądź mieszanek ziołowych na skórę głowy. Ponadto, można zaopatrzyć się w szampon na łysienie plackowate oraz preparaty z aloesem. Podsumowując, każda próba wspomagania leczenia w domowych zaciszu może okazać się pomocna w leczeniu tego tak uciążliwego schorzenia.