Jak chronić włosy przed chlorem?
Zarówno latem jak i zimą wielu z nas znajduje przyjemność w chodzeniu na basen i pływaniu lub zabawie w wodzie. Pamiętać jednak trzeba, że chlorowana woda może być wyzwaniem dla kondycji naszych włosów. Wysoka zawartość chloru może prowadzić do przesuszenia, osłabienia i utraty blasku. Mamy dla Was kilka skutecznych sposobów, jak zadbać o swoje włosy przed szkodliwym wpływem chloru.
Chlor na basenie
Choć istnieje obecnie co najmniej kilka sposobów na dezynfekcję wody basenowej, chlor pozostaje nadal tym najpopularniejszym. Chloru używa się do zabicia wszelkich drobnoustrojów znajdujących się w wodzie, w tym bakterii oraz wirusów. Niestety, mimo, iż chlor na basenie jest konieczny, ma on także dość negatywny wpływ na naszą skórę oraz włosy. Dlatego warto wiedzieć jak o nie zadbać zarówno przed jak i po wizycie na pływalni.
Jak chronić włosy przed chlorem?
Chlor ma duży wpływ na włosy i skórę – wiedzą o tym wszyscy, którzy regularnie odwiedzają basen. Ten środek dezynfekujący sprawia, iż nasze włosy mogą stać się przesuszone (nawet ekstremalnie), łamliwe, matowe oraz szorstkie w dotyku. Brzmi źle, dlatego warto wiedzieć jak zadbać o włosy, by nie dopuścić do takiego ich stanu.
Jedną z prostszych metod chroniących włosy przed nadmierną absorpcją chloru, jest ich lekkie zamoczenie. Idąc na basen zwilż włosy, by były odpowiednio wilgotne, lecz nie mokre. Mokry włos chłonie mniej chloru, co zmniejsza szkodliwy wpływ substancji chemicznych na pasma. Poza zmoczeniem włosów wodą, możesz na nie nałożyć także minimalną ilość ulubionego olejku, który dodatkowo je zabezpieczy. Może to być olejek z awokado, arganowy, joboba czy jakikolwiek inny.
Czepek. Noszenie czepka na basenie to nie tylko kwestia higieny, ale i dbałości o włosy. Gumowy czepek to bardzo dobra ochrona. Zapobiegnie on dostaniu się chloru do włosów, co ochroni je przed wysuszeniem.
Co po basenie?
By chronić włosy przed chlorem, należy skupić się również na działaniach wykonywanych po wyjściu z wody. Po wyjściu z basenu, jak najszybciej spłucz włosy czystą wodą. To pomoże usunąć resztki chlorowanej wody, zanim zdąży ona zaszkodzić strukturze włosa. Ale uwaga – woda, w której wypłuczesz włosy powinna być raczej lekko chłodna niż zbyt ciepła. Opłukane pasma umyj od razu ulubionym szamponem. Umyte włosy dobrze jest zabezpieczyć i nawilżyć dobrej jakości odżywką bez spłukiwania.
Włosy po kontakcie z chlorowaną wodą są szczególnie wrażliwe na wszelkie niesprzyjające im czynniki pielęgnacyjne. Po ich umyciu wysusz je suszarką z chłodniejszym nawiewem. Zbyt gorące powietrze suszarki mogłoby sprawić, iż zbyt się przesuszą, na co mogą być podatne, jeśli regularnie mają styczność z chlorowaną wodą. Na basen dobrze jest zabrać własną suszarkę, która pozwala na odpowiedni dobór temperatury suszenia oraz posiada funkcję jonizacji. Przed suszeniem zabezpiecz kosmyki sprayem termoochronnym. W sklepach z elektroniką można dziś bez problemu kupić suszarki w wersji mini – idealne na basen, salę taneczną czy na siłownię.
Jak dbać o włosy na co dzień?
To, jak dbamy o włosy na co dzień ma niebagatelny wpływ na to, jak silnie zadziała na nie chlor lub nie. Włosy zdrowe, mocne, o zdrowej strukturze łodygi nie będą podatne na chlor w taki sposób jak włosy bez witalności i suche.
Co najmniej 1 – 2 razy w tygodniu stosuj więc odżywcze, nawilżające maski oraz odżywki. Składniki takie jak aloes, witamina E czy keratyna są szczególnie korzystne dla włosów. Ważnym jest także regularne podcinanie zniszczonych końcówek, czesanie włosów szczotką lub grzebieniem z naturalnych materiałów, mycie włosów w miękkiej, przefiltrowanej wodzie, etc. Jeśli chcesz wiedzieć jak dokładnie dbać o włosy, dobrze jest porozmawiać o tym z trychologiem. Specjalista udzieli Ci porad dedykowanych indywidualnym potrzebom Twoich włosów oraz skóry głowy.
Chroniąc włosy przed chlorowaną wodą basenową, możemy cieszyć się relaksem lub uprawianiem sportu, nie martwiąc się o kondycję naszych kosmyków. Regularna pielęgnacja i ochrona przed kąpielą pozwolą cieszyć się lśniącymi i zdrowymi włosami, niezależnie od tego jakie substancje chemiczne rozpuszczone sa w basenowej wodzie.