Ciemieniucha

Ciemieniucha nie zagraża zdrowiu, nie swędzi i nie boli, ale mimo to wzbudza obawy. Nic dziwnego – skóra dziecka nie wygląda zdrowo, więc rodzice szukają sposobów na pozbycie się tego uciążliwego schorzenia. My wiemy, jak to zrobić skutecznie.

CIEMIENIUCHA

Zmiany w obrębie skóry głowy dziecka najczęściej pojawiają się w trakcie sześciu pierwszych tygodni życia, choć zdarzają się też przypadki dzieci dwu- i trzyletnich cierpiących na ciemieniuchę. Choroba jest widoczna w postaci żółtej skorupy na skórze głowy dziecka, najczęściej jedynie w okolicy ciemienia – stąd jej nazwa. Zaniepokojeni rodzice obawiają się, że może prowadzić do powikłań oraz powoduje ból i dyskomfort dziecka.

Ciemieniucha wygląda jak tłusty łupież, a na skórze pojawiają się zrogowaciałe łuski. Zdarza się, że zmianami objęte są także brwi i nos. W efekcie zatroskani rodzice czują się winni i zawstydzeni, ponieważ w powszechnym odbiorze dziecko z ciemieniuchą może sprawiać wrażenie zaniedbanego. Jeśli objawy są delikatne, leczenie nie jest wymagane. Jednak jeśli dyskomfort opiekunów jest duży lub objawy są bardzo widoczne, warto udać się do specjalisty.

Przyczyną omawianego schorzenia jest niedostateczna dojrzałość gruczołów łojowych, które zbyt intensywnie natłuszczają bardzo delikatną skórę dziecka. Bardzo możliwe, że odpowiedzialne za to są wciąż znajdujące się w organizmie dziecka, hormony matki.

Najprostszym środkiem zaradczym jest systematyczne oczyszczanie skóry głowy szamponem dla dzieci. Jeśli ta metoda nie przynosi efektów, warto nawilżać objęte ciemieniuchą obszary skóry głowy przy pomocy naturalnych olejków. Należy je stosować na noc, a następnego dnia wyczesywać skórę szczotką o miękkim włosiu. Innym sposobem jest po prostu częstsze mycie skóry.

Jeśli powyższe metody nie dają efektów, należy się skonsultować ze specjalistą. Na pewno doradzimy i polecimy odpowiedni szampon lub inną skuteczną metodę.

Umów się na wizytę

888 433 332

ZESPÓŁ
HAIR-MED

Najlepsi trychlodzy

NASI
PARTNERZY

Lista Gabinetów

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

O zasadach przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych dowiesz się z naszej klauzuli informacyjnej.

1 + 6 =

Czym zajmuje się trycholog?

Trychologia to specjalizacja, która zajmuje się schorzeniami i chorobami skóry głowy oraz problemami z wypadaniem włosów. 

Głównym zadaniem trychologa jest wykonanie precyzyjnej analizy stanu skóry głowy i cebulek włosowych oraz dokonanie diagnozy ewentualnych schorzeń. Następnie trycholog musi określić przyczyny powstania zaobserwowanych problemów oraz dobrać odpowiednią metodę ich leczenia i wybrać na przyszłość skuteczny sposób pielęgnacji włosów, który zapobiegnie nawrotom leczonych problemów.

Trycholog nie jest lekarzem, ale wykonuje czynności, które mieszczą się w obrębie zadań dermatologa, z tą różnicą, że nie interesują go problemy skórne występujące w innych częściach ciała, a jedynie te, które są na głowie.

Kiedy odwiedzić trychologa?

Na wizytę do trychologia powinniśmy się umówić, jeśli zaobserwujemy niepokojące zmiany na skórze głowy. Może to być łupież, przetłuszczona skóra głowy, częste swędzenie, przyspieszone wypadanie włosów, zaczerwienienia czy krostki. 

Diagnostyka i leczenie wszystkich tego typu problemów jest w zakresie zainteresowań trychologa. Na skorzystanie z jego usług do tej pory najczęściej decydowały się kobiety, których martwił pogarszający się stan ich włosów, jednak w ostatnim czasie sytuacja ta się nieco zmieniła i w naszej przychodni trychologicznej coraz częściej przyjmujemy również panów.

Szkolenia w akademii trychologii

Oprócz świadczenie usług leczenia chorób włosów i skóry głowy, prowadzimy także szkolenia dla osób, które chciałyby zostać trychologami. Zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie z roku na rok staje się coraz większe.

Nasza oferta szkoleniowa przeznaczona jest dla osób, które chciałyby w przyszłości zająć się tego typu problemami. Napisz swoje zgłoszenie do Akademii Trychologii już dziś i zostań trychologiem!

Blog – Hair-Med
CZY OCZYSZCZANIE SKÓRY GŁOWY JEST WAŻNE ?

CZY OCZYSZCZANIE SKÓRY GŁOWY JEST WAŻNE ?

Często zastanawiamy się, czy samo umycie głowy wystarczy aby skóra głowy została oczyszczona a włosy były pełne blasku. Niestety nie zawsze idzie to w parze, zwłaszcza jeśli stosujemy kosmetyki pozbawione naturalnych składników. Wszystkie parabeny i silikony zawarte w...

czytaj dalej
Prawidłowa pielęgnacja włosa

Prawidłowa pielęgnacja włosa

Prawidłowa pielęgnacja włosa  1.  Podwójne mycie skóry głowy naturalnym szamponem, myjemy tylko skore głowy, nie pocieramy                 łodygi. 2.  Peeling, szampon oczyszczający wykonywany  regularnie pozwoli nam nie tylko oczyścić skórę   głowy, ale również...

czytaj dalej
Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, dotyczyć to może zmian hormonalnych, niedoborów witamin, przyjmowanych leków, stanu skóry głowy. Kobiety dodatkowo zmagają się z nadmiernym wypadaniem po ciąży i w okresie menopauzy. Zmiany hormonalne wpływają na skrócenie...

czytaj dalej